Полуготовите месни продукти, по-известни като колбаси, са сред онези продукти, които са най-вредни за здравето.
“Затова е препоръчително да ги ядете възможно най-рядко или дори по-добре напълно да ги изключите от диетата. Ако човек всеки ден яде такива продукти и различни пушени меса, той рискува сериозно да увеличи риска от развитие на сърдечни заболявания”, споделя руският кардиолог д-р Анна Бирюкова.
Вреда от колбасите
Както отбеляза специалистът, в тази храна има твърде много вредни добавки.Става дума за оцветители, подобрители на вкуса, соли, наситени мазнини.
Какво се случва с кръвната захар, когато ядете колбаси
“Всичко това води до "лош" холестерол. Резултатът е атеросклероза, заболявания на сърцето и кръвоносните съдове”, казва д-р Бирюкова и доабвя, че опасните мазнини могат да бъдат намерени и в сладкарски изделия, бързо хранене, а също и в бирени закуски и пържени картофи.
“Освен това си струва да се има предвид, че млякото с високо съдържание на мазнини е опасно”, допълва още експертът.
"През 2015 г. Световната здравна организация класифицира преработеното месо като група 1 канцероген. Тя включва храни, които са убедително свързани с рака. Експертите на СЗО уточниха, че решението е взето въз основа на епидемиологични проучвания, че консумацията на преработено месо може да бъде свързана с колоректален рак", казва кардиологът.
В същото време учените оценяват само факта на връзката с рака, а не нивото на риск. Например, тютюнът също се класифицира като канцероген от първа група. Но това не означава, че колбасите и пушенето имат еднакво ниво на опасност: второто е много по-рисково.
Мета-анализ на 148 проучвания установи, че ежедневната консумация на около 50 грама преработено месо - еквивалент на един среден колбас - е свързана с 18% повишен риск от колоректален рак.
"В допълнение, пристрастяването към колбаси, бекон и други преработени меса може да бъде свързано с други злокачествени новообразувания. Например рискът от рак на гърдата се увеличава с 6%, а рак на белия дроб с 12%", допълва експертът.
Според някои данни средният риск от развитие на колоректален рак през целия живот е 4,1%. Ако нарасне с 18%, ще стане около 4,9% - вече не изглежда толкова страшно.
"Трябва да се има предвид, че има хора с много по-висок риск от средния. Например хора с наследствена предразположеност към колоректален рак. Увеличаването на риска при тях ще бъде по-забележимо. Освен това, яденето на преработено месо не е единственият фактор на околната среда, свързан с колоректален рак. Ако човек не само яде колбаси всеки ден, но и пуши, пие алкохол, рядко излиза на слънце, води заседнал начин на живот, преяжда - въздействието на всички тези фактори се сумира и увеличава първоначалният риск", казва още кардиологът.
Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете колбаси
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!