Сутрешното хранене има благоприятен ефект върху продуктивността на човека през целия ден, но липсата на закуска след ставане от сън има дългосрочни и сериозни последствия.
Една древна мъдрост гласи: „Закуската изяж сам, обядът сподели с приятел, а вечерята дай на врага си“. И не е измислено случайно. Оказва се, че сутрин е най-доброто време за хранене. В този момент всички вътрешни процеси са благоприятни за получаване на достатъчно храна и прилив на енергия.
За да спят по-дълго, някои хора се отказват от здравословните навици, включително закуската. Други правят първото си хранене при пристигането си на работа или училище, докато други ядат само на обяд. Въпреки факта, че такъв начин на живот изглежда доста приемлив за човек, в тялото незабележимо настъпват необратими промени. Навикът да не закусвате сутрин може да причини развитието на сериозни заболявания.
Още: Бъркани яйца, палачинки, каша: Какво може да разкаже закуската ви за вас?
Така учени от Барселонския институт за глобално здраве установиха, че развитието на диабет тип II се влияе не само от небалансираната диета, но и от времето на първото хранене. Според изследвания закуската след 09:00 часа сутринта увеличава риска от развитие на заболяването с 59%. Това обаче не е единственият проблем, който може да възникне, ако неправилно планирате дневните си хранения.
Кога е най-добре да закусите
Сутрешното хранене задейства важни процеси в стомашно-чревния тракт и спомага за осигуряването на енергия за целия ден. Когато откажете закуската, вътрешният механизъм се нарушава.
"В идеалния случай приемът на храна трябва да бъде през първия час и половина след като човек се събуди, така че <...> храносмилането да работи правилно", казва лекар.
Още: 6 храни, които японците ядат на закуска
Следователно, колкото по-рано човек започне сутрешното си хранене, толкова по-добре.
Опасностите от пропускането на закуската
Ако се задълбочим в човешката физиология, през нощта в жлъчния мехур се натрупват около 250 милилитра специална течност (жлъчка), идваща от черния дроб и необходима за неутрализиране на киселинността на стомашния сок и усвояване на определени вещества в червата.
"Ако човек не закусва сутрин, тогава към обяд, около 12 часа, настъпва още по-голямо засищане. В този момент жлъчният мехур може да се свие и да изхвърли около 30 милилитра жлъчка наведнъж", отбелязва експертът.
Още: Перфектната здравословна закуска, която се приготвя за 5 минути
Постоянното нарушаване на този механизъм води до развитие на сериозни заболявания. Най-честите последствия са гастрит и язва.
Също така, друга неприятна последица от пропускането на закуска може да бъде намалена концентрация и увреждане на паметта.
Коя закуска е по-здравословна?
За сутрешното си хранене е препоръчително да избирате висококалорични и питателни храни, които ще ви запазят сити за дълго време.
Още: Лекар: За здраво сърце яжте тази салата на закуска
По-добре е да откажете:
- зърнени храни и мюсли;
- печива и сандвичи;
- разтворима каша;
- кисело мляко;
- плодове и зеленчуци;
Всички тези храни съдържат бързи въглехидрати, тоест хранителни вещества, които се усвояват бързо. В рамките на няколко часа след консумацията им усещането за ситост ще изчезне и апетитът ви ще се събуди отново.
Най-полезната закуска би била тази, състояща се от:
- месо;
- яйца;
- риба;
- извара;
- масло;
- паста от твърда пшеница;
- дълго готвена каша;
Всички тези продукти съдържат протеини, мазнини и бавни въглехидрати, необходими на тялото, което ще допринесе за нормалното функциониране на храносмилателната система.
Източник: 5TV