Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой трябва и кой НЕ трябва да яде кашу

27 ноември 2022, 08:02 часа

Кашуто е една от най-полезните ядки. Но въпреки безбройните си ползи, то не се препоръчва за консумация от всеки.

По правило ядките кашу се продават нарязани - това се дължи на отровната мембрана, чието масло причинява изгаряния. Следователно човек без опит няма да може правилно да нареже кашуто - това се прави от специалисти.

За кого кашуто е полезно?

В 100 гр ядки кашу се съдържат приблизително 600 kcal, така че този продукт е много питателна храна, според изданието Healthline.

Какво ще се случи с тялото ни, ако хапваме кашу всеки ден?

По принцип това е причината за включването му в диетата на хора с изразена дистрофия, анемия и други заболявания, които възникват поради недостатъчен прием на калории.

По съдържание на мазнини кашуто е много по-бедно от орехите, въпреки че при консумацията му ясно се усеща мазен и деликатен вкус.

В състава му влизат както ненаситени, така и наситени мастни киселини, диетични фибри и естествена захароза, която е практически безвредна за човешкото тяло. Ядките кашу съдържат въглехидрати, протеини и мазнини.

Eто защо да си похапвате повече КАШУ!

Сред витамините, които съставляват кашу, трябва да се отбележи група В, която е много полезна за женското тяло, витамин Е и РР.

Цинк и мед, калций и натрий, манган и калий, желязо и селен са минералите, които тялото ви получава, когато ядете тази ядка.

Ненаситените мастни киселини допринасят за нормализирането на холестерола в кръвта, следователно, ако редовно ядете кашу, кръвта ви винаги ще бъде изчистена от вредното вещество - холестерол.

Ето какво ще се случи, ако хапвате по една шепа от тези ядки!

Ненаситените мастни киселини имат благоприятен ефект и върху мозъчните клетки, както и за запазване целостта на мембраните, на които са необходими растителни мастни компоненти.

Консумацията на кашу допринася за естественото почистване на зъбите от бактерии, тъй като тези ядки съдържат компоненти, които убиват зъбните микроби. Това обаче не означава, че не трябва да си миете зъбите. В Африка се използва паста от натрошени ядки кашу и мед за лечение на възпалени венци.

Витамин Е, съдържащ се в тези екзотични ядки, има благоприятен ефект върху репродуктивната система на мъжете и жените, както и върху състоянието на кожата.

Как расте кашуто – любопитно

За пациенти, които се обръщат към дерматолози с проблеми с псориазис и екзема, също е препоръчва да ядат кашу.

Ако искате да укрепите имунитета си, яжте тази ядка редовно. Тя е полезна при различни вирусни заболявания и астма, тъй като ядките имат тонизиращи и стимулиращи, антисептични и антимикробни свойства.

Ядките кашу са от голямо значение в здравословното хранене на възрастните хора, тъй като поддържат нормалните кръвоносни съдове и сърцето. Може да се консумира от хора с диабет.

Кой не трябва да яде кашу? 

Не се препоръчва употребата на кашу за хора с бъбречни заболявания. При остеопороза трябва да се ограничи консумацията на тази ядка.

Ето защо кашуто е толкова полезно

Това се дължи на доста високата концентрация на оксалати в нея - тези вещества се натрупват в тялото, кристализират и влошават усвояването на калций.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията с лекар!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес