Холестеролът се намира във всички клетки на нашето тяло. По-голямата част от него се синтезира в самия организъм, другата част (около 30%) идва от храната - от животински продукти като яйчен жълтък, месо и сирене. По принцип, холестеролът е необходим за живота.
Д-р Едуардо Енрике обсъжда тази тема.
Световната здравна организация изчислява, че високият холестерол причинява 2,6 милиона смъртни случая всяка година. Неслучайно за холестерола съществуват митове, дълбоко вкоренени в съзнанието на некомпетентните хора. Нека разгледаме някои от тях.
Какво е добър и лош холестерол и какви трябва да са стойностите му
Мит 1. Всеки вид холестерол е лош
Каква е истината?
Холестеролът е жизненоважна съставна част в клетъчните мембрани. В допълнение към тази своя структурна роля в мембраните, той участва в образуването на стероидни хормони, жлъчни киселини и витамин D.
Холестеролът бива пренасян от липопротеини - вещества, състовени от мазнини и протеини. Липопротеините, които имат ниска плътност (LDL), го пренасят от черния дроб в клетките. Този вид холестерол се определя разговорно като „лош", защото високата му степен засилва рисковете за сърдечни заболявания.
Липопротеините, които имат висока плътност (HDL), биват назовавани „добър“ холестерол – те го пренасят обратно към черния дроб. Оказал се там, той се изхвърля от организма. Това намалява рисковете за сърдечно-съдови заболявания.
Мит 2. Не може да сте с висок холестерол, ако имате нормално тегло
Каква е истината?
Дори при нормално тегло нивата на холестерола може да бъдат високи. Не само теглото оказва влияние за количеството на холестерола в организма, а също и генетична предразположеност, хранене, физическа активност, лоши навици (пушене и пиене на алкохол), състояние на щитовидната жлеза, лекарства, стрес.
Мит 3. Ако холестеролът е висок, ще има симптоми
Каква е истината?
Обикновено високият холестерол не показва видими симптоми. Повишаването на неговата степен в организма допринася за трупане на плаки в кръвоносните съдове, докато състоянието стане опасно. „Симптомите“ обикновено са късни - когато излишният холестерол увреди и запуши кръвоносни съдове. Това предизвиква стенокардия, инфаркт на миокарда, инсулт или дори внезапна смърт. В по-особени случаи някои хора може наистина да имат видими симптоми за висок холестерол – т. нар. „ксантоми“, жълтеникави израстъци от мастни натрупвания под кожата.
Какви са препоръчителните нива на холестерол според възрастта ни?
Мит 4. Не бива да се консумират продукти, съдържащи холестерол
Каква е истината?
Въпреки че холестеролът се съдържа в животински продукти, не бива напълно да се отказвате от тях. Продуктите от животински произход са много питателни. Говеждото е богато на желязо и витамини от група В, докато киселото мляко, сиренето и изварата съдържат протеини и калций.
Вместо това трябва да ограничите до минимум храните с наситени мазнини. Такива мазнини се намират в преработени храни, тлъсти меса, шоколад, пълномаслени млечни изделия, дълбоко пържени храни.
Трябва да ядете повече пресни зеленчуци и плодове, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки и семена, постно (сухо) месо.
Мит 5. Яйцата са опасни
Каква е истината?
Яйцата несъмнено съдържат повече холестерол от много други храни. Ала те представляват високо хранителен продукт, наситен с минерали, витамини, антиокислители, протеини и мазнини.
Допустимото максимално дневно консумиране на холестерол е 250 мг на ден. В едно яйце се съдържат до 200 мг. За здравия човек с нормална степен на холестерол и без значителни рисково свързани обстоятелства за сърдечно-съдови заболявания, 1 до 2 яйца на ден може да са безопасни.
Мит 6. Жените не бива да се тревожат за високия холестерол
Каква е истината?
Високият холестерол е водеща причина за сърдечни заболявания. Тези заболявания засягат приблизително еднакво жените и мъжете. Някои състояния могат да повлияят на степента на холестерола специално при жените, като бременност, кърмене, хормонални промени и менопауза. Ето защо те трябва редно да се изследват за холестерол.
Внимание! Статията е само информативна. Не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист.