Кистата на гърдата е често срещано състояние, което се появява при жени в различни възрасти. Кистите са торбички, пълни с течност, които се формират в гръдната жлеза и обикновено са доброкачествени.
Те могат да варират в размер от 1 мм до няколко сантиметра в диаметър и могат да бъдат единични или повече на брой. При натиск кистата се усеща като балон, пълен с вода, въпреки че в някои случаи те могат да имат и по-твърда консистенция.
Още: Главоболието: кога да се тревожим?
В повечето случаи кистите не изискват специфично лечение и изчезват с времето от само себе си. Те могат да се появят поради запушване на каналите на млечните жлези. Въпреки това, при големи размери и усещане на дискомфорт, може да бъде необходимо източване на течността, която се е събрала в кистата.
Характерно за кистата на гърдата е, че често се срещат при жени на възраст между 35 и 50 години, въпреки че могат да се открият и в други възрастови групи. Обикновено кистите изчезват след влизане в менопауза, като предполагаемата причина за тяхното появяване е повишеното количество на хормона естроген в женското тяло.
Едно от средствата за предпазване от повторното им появяване е приемането на орални контрацептиви, които помагат и за предпазване от нежелана бременност. В редки случаи обаче може да се наложи хирургично премахване на кисти, особено ако те водят до сериозен дискомфорт или са изпълнени със секрет.
Още: За какви здравословни проблеми алармира болката в гърдите?
Важно е жените да се преглеждат редовно и да обръщат внимание на всяко необичайно образувание или усещане на бучка в гордите. При забелязани симптоми е препоръчително да се консултирате с лекар за диагностика и лечение.