Деменцията е невродегенеративно заболяване, което засяга когнитивните способности. Въпреки че на пръв поглед изглежда, че тази патология няма нищо общо с кръвното налягане, руският кардиолог д-р Едуард Малев коментира връзката между тях. Експертът съобщава, че нелекуваната хипертония се свързва с повишен риск от деменция.
Високо кръвно и риска от деменция - каква е връзката
Кардиологът пояснява, че често появата на хипертония при човек е следствие от генетична предразположеност. В много случаи заболяването няма специфични симптоми. Повечето хора научават за проблеми с кръвното налягане, когато се сблъскат с много сериозно заболяване, като например хипертонична криза.
5 златни правила за предпазване от деменция
Лекарят коментира и неспецифичните прояви на хипертонията.Той отбеляза, че заболяването има доста разнообразни симптоми, а понякога повишената раздразнителност става спътник на хипертонията. При 30-40% от хората високото кръвно налягане не се проявява по никакъв начин, но въпреки това те имат този проблем.
“Чувство за умора вечер, главоболие, раздразнителност, болка в очите – това са сигнали, на които трябва да обърнете внимание”, казва д-р Малев.
Той добавя, че цифрите на налягането на тонометъра отразяват силата, с която кръвта циркулира в тялото.
“Когато са високи, тогава знайте, че първи страдат нашите съдове. Хипертонията ги прави податливи на атеросклероза”, казва специалистът.
Лекарят пояснява, че хипертониците имат уязвими мозък и бъбреци. Ако не контролират и не коригират високото кръвно налягане, рискуват развитието на енцефалопатия, деменция, инсулт и бъбречна недостатъчност.
Кардиологът препоръча постоянно да следите кръвното си налягане и при първите симптоми да потърсите лекарска помощ.
Пациентите се оплакват от:
- периодична пулсираща болка в тилната област;
- повишено кръвно налягане;
- тежест и шум в главата;
- гадене, виене на свят, замъглено зрение;
- безсъние, емоционално претоварване;
- сърцебиене, задух при движение и в покой;
- подуване, треперене и изтръпване на крайниците;
- тъпа болка в областта на сърцето;
- подуване на лицето, задържане на течности.
Коварството на хипертонията се крие в симптомите, които са непостоянни или често остават скрити. Развитието на опасна патология невинаги е придружено от проява на постоянни симптоми.
Следните фактори могат да формират основата за патогенезата на заболяването:
- висок холестерол, затлъстяване;
- захарен диабет, сърдечни заболявания;
- неактивен начин на живот;
- прием на хормонална контрацепция;
- повишаване на концентрацията на фибриноген;
- прекомерен прием на сол;
- хронична депресия;
- психически или емоционален стрес;
- наследствено предразположение.
Лекар: Това е най-добрата закуска против деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение!