Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще помогне за понижаване на холестерола без лекарства?

17 юни 2024, 14:11 часа

Понижаването на холестерола, без да се разчита на лекари и фармацевтични продукти, включва промени в начина на живот и хранителните навици, които насърчават здравето на сърцето. Въпреки че лекарствата могат да бъдат ефективни, има няколко естествени метода за понижаване на нивата на холестерола и намаляване на риска от сърдечни заболявания.

На първо място поддържането на здравословен хранителен режим е от първостепенно значение. Съсредоточете се върху консумацията на храни с ниско съдържание на наситени мазнини и трансмазнини, тъй като те могат да повишат нивата на LDL (лошия) холестерол. Вместо това избирайте полезните за сърцето мазнини, които се съдържат в авокадото, ядките, семената и зехтина.

Включването на повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения в диетата ви също може да помогне за намаляване на нивата на холестерола благодарение на високото съдържание на фибри в тях. По-специално разтворимите фибри могат да се свържат с холестерола в храносмилателната система и да го изхвърлят от организма, като по този начин понижават общите нива на холестерола.

Лекар: Този ясен знак издава висок холестерол при вървене

Редовната физическа активност е друг важен аспект от управлението на нивата на холестерола. Стремете се към поне 30 минути упражнения с умерена интензивност през повечето дни от седмицата. Дейности като бързо ходене, джогинг, плуване или колоездене могат да помогнат за повишаване на нивата на HDL (добрия) холестерол и същевременно да понижат LDL холестерола. Упражненията също така насърчават загубата на тегло и помагат за поддържане на здравословно телесно тегло, което е от съществено значение за цялостното здраве на сърцето.

В допълнение към диетата и физическите упражнения някои промени в начина на живот могат допълнително да подпомогнат здравословните нива на холестерола. Отказът от тютюнопушене е една от най-ефективните стъпки, които можете да предприемете за подобряване на здравето на сърцето. Тютюнопушенето не само уврежда кръвоносните съдове, но и понижава нивата на HDL холестерола, като затруднява организма да отстранява LDL холестерола от кръвта. Като се откажете от тютюнопушенето, можете значително да намалите риска от сърдечни заболявания и да подобрите нивата на холестерола с течение на времето.

Управлението на стреса също е важно за здравето на сърцето. Хроничният стрес може да повиши нивата на холестерола и да допринесе за други рискови фактори за сърдечни заболявания, като високо кръвно налягане и възпаления. Практикуването на техники за релаксация, като дълбоко дишане, медитация, йога или тай чи, може да помогне за намаляване на нивата на стрес и да насърчи цялостното благополучие.

Билката, която е най-добра при висок холестерол

В допълнение към промените в начина на живот, някои хранителни добавки и природни средства могат да помогнат за понижаване на нивата на холестерола. Растителните стероли и станоли например са съединения, открити в плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които могат да блокират усвояването на холестерола в червата. Добавянето им към диетата ви под формата на добавка или чрез обогатени храни като маргарин може да помогне за понижаване на нивата на LDL холестерола.

Доказано е, че омега-3 мастните киселини, които се съдържат в мазните риби като сьомга, скумрия и сардини, както и в лененото семе и орехите, намаляват нивата на триглицеридите и понижават риска от сърдечни заболявания. Включването на тези храни в диетата ви или приемането на добавки с омега-3 може да бъде от полза за управлението на холестерола.

И накрая, редовните прегледи при вашия лекар са от съществено значение за проследяване на нивата на холестерола и цялостното здраве на сърцето. Въпреки че промените в начина на живот могат да бъдат ефективни за понижаване на холестерола, някои хора все пак могат да се нуждаят от медикаменти, за да постигнат оптимални нива. Вашият лекар може да предостави персонализирани препоръки въз основа на здравословното ви състояние и рисковите фактори.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес