Заспиването след полунощ може да доведе до стрес, метаболитни проблеми, тревожност, депресия и биполярно разстройство. Дилип Гуде, старши лекар-консултант в Yashoda Hospitals Hyderabad, говори за това в интервю за Indian Express .
"Естественият цикъл на възстановяване, който се случва по време на сън, се възпрепятства, когато хората спят до късно. Очакваната продължителност на живота е намалена при тези, които са хронично лишени от сън и си лягат по-късно", казва той.
Как да заспим бързо: 3 начина, които наистина помагат при безсъние
Заспиване след полунощ - до какво води
С какво могат да се сблъскат хората, които постоянно си лягат късно:
- Нарушаване на циркадните ритми, засягащо регулирането на основни функции като секреция на хормони, метаболизъм и телесна температура.
- Влошаване на когнитивните функции.
- Повишаване на нивата на хормоните на стреса.
- Нарушаване на имунната функция.
- Нарушаване на метаболизма на тялото, което може да допринесе за наддаване на тегло, инсулинова резистентност и повишен риск от метаболитни нарушения.
“Освен това късното заспиване намалява престоя на тялото на слънчева светлина, което се отразява на цялостното психическо и физическо състояние на човека. Нощните сови също имат висок риск от висок холестерол и хипертония”, казва лекарят.
Какво съветва лекарят?
Задайте редовен график за сън и се старайте да си лягате и да се събуждате по едно и също време.
Създайте релаксиращ ритуал преди лягане. Например, четете или медитирайте.
Един час преди лягане намалете използването на електронни устройства, защото синята светлина, която излъчват, може да наруши производството на мелатонин.
Избягвайте тежки храни преди лягане.
Направете вашата спалня тиха и комфортна за спане.
Не само късното лягане, но и липсата на пълноценен и достатъчен сън води до:
- Повишен риск от развитието на артериална хипертония и сърдечни заболявания, а това увеличава риска от риска от инфаркти и инсулти.
- Повишен апетит - това увеличава глада и води до затлъстяване.
- Нарушено производство на тестостерон.
- Повишен риск от диабет. При хора, които спят по-малко от 7-8 часа на ден, метаболизмът на глюкозата в организма е нарушен, което е рисков фактор за диабет. Лошият сън ускорява стареенето.
- Повишена раздразнителност и намалено внимание и концентрация.
- Нарушен обменът на медиатори в мозъка, включително на серотонин. Това вещество контролира настроението, дава спокойствие и ни кара да възприемаме света такъв, какъвто е. Липсата на серотонин по време на лишаване от сън води до мрачно възприемане на заобикалящата реалност и дори може да доведе до депресия.
- Увеличаване на риска от синдром на хроничната умора и професионално прегаряне . Резултатът от всичко това е лошо здраве, ниска производителност и трудни взаимоотношения с другите.
Лекар: Яжте поне 1 от тези 5 храни за бързо заспиване вечер
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!