На всеки е известно, че консумацията на много сол е вредна и е по-добре напълно да се откажем от нея. Тя води до задържане на течност в тялото и ни кара да изпитваме прекомерна жажда.
Солта може да наруши водно-солевия баланс. Но необходимо ли е напълно да се откаже от нея и какво ще се случи с тялото ни, ако го направим?
От химическа гледна точка солта е натриев хлорид, а съотношението натрий/ хлор е съответно 60% и 40%. Натрият е необходим на организма за нормалното функциониране на нервната система, циркулацията и отпускането на мускулите и поддържането на водно-солевия баланс.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ТЯЛОТО, АКО ВСЕКИ ДЕН ЯДЕН МЕД
Средностатистическият човек трябва да приема около 500мг натрий дневно. По правило за организма не е лесно да се справи с излишъка от това вещество, докато основната тежест пада върху бъбреците. Прекомерните количества натрий могат да доведат до здравословни проблеми като високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и дори инфаркт.
При някои хронични заболявания, например склонност към хипертония, необходимо да се намали приемът на сол, но не и тя да се изключи напълно.
Недостигът, както и излишъкът на сол, могат да причинят сериозни проблеми: минерален и електролитен дисбаланс, смущения в движението на лимфата и др.
Всичко, включително солта, трябва да се консумира в умерени количества. Важно е да знаем, че тя не се намира единствено в солницата на масата.
Много продукти съдържат „скрита“ сол: консерви, маслини, каперси, мариновани продукти, доматено пюре, сирена, колбаси и дори сладкарски изделия.
Какво ще стане, ако напълно премахнем солта?
Блогърът и спортистът Александър Моисеенко, който е веган, не е използвал сол в продължение на две години. Той разказа за личния си опит в канала си в YouTube.
От 2018 г. Александър се придържа към диета със сурова храна, пие само дестилирана вода и напълно отказва да използва сол. Наскоро решил отново да я върне в менюто си.
Блогърът споделя, че при него липсата на натрий е довела до покачване теглото. Той разкрива и още един проблем - сгъстяване на кръвта. Това е изключително опасно най-вече за спортистите, при които натоварването на сърдечно-съдовата система се увеличава значително.
Нивото на натрий, тоест солта, е тясно свързано с нивото на калий. Ако има недостиг на натрий, тялото започва активно да отделя калий, за да балансира съдържанието на тези вещества. Това увеличава натоварването на отделителната система, включително и на бъбреците.
В резултат от това Александър решава да се върне към консумацията на сол, но я добавя внимателно към диетата си, започвайки от 0,5 г. Постепенно е увеличил дневната си доза до 3-5 г на ден, в зависимост от физическата си активност.