Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво не знаем за топлинния удар?

05 август 2020, 22:21 часа

Недостатъчният прием на вода през горещите дни може да доведе до топлинен удар. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ проф. Донка Байкова, диетолог, доцент по хранене и диетика. Тя подчерта, че през летния сезон потребността от прием на вода се увеличава.

„При температура на околната среда от 34 градуса единственият начин за поддържане на постоянна телесна температура е потоотделянето, а това означава, че губим вода, минерални вещества, соли, водоразтворими витамини, затова трябва да бъде компенсирано. Признакът, по който отбелязваме дали поддържаме добра хидратация, пием ли течности достатъчно, е цветът на урината. През целия ден той трябва да бъде светложълт, сламеножълт, в никакъв случай концентриран. Да не забравяме, че жаждата и дехидратация е закъснял симптом. А допуснем ли дехидратация в топъл сезон, означава риск от прилошаване. Това прилошаване в медицината се нарича „топлинен удар“. Това означава, че загубата на течности от тялото е толкова висока, че мозъчната функция е затруднена. Рискът от увреждане на мозъчни структури е голям, да не говорим, че рискът и за сърдечно-съдовата система е факт. Лекарства, като диуретици, лекарства за борба с високите стойности на кръвно налягане, антидепресанти, лекарствата, които се приемат за подаграта, лекарствата за диабет Тип 2 изискват повече течности и би трябвало да се внимава. Най-рискови са децата, възрастните хора и хората в златна възраст“, обясни диетологът.

Проф. Донка Байкова обясни, че разликата между слънчевия и топлинния удар е обилното изпотяване при прекомерното излагане на слънце. Докато при топлинния удар има дехидратация и ситуация на безсъзнание. Тогава е необходима намеса на медици, но първата помощ трябва да бъде дадена от околните, каза още проф. Донка Байкова.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес