Ябълките отдавна се счита за символ на младост и красота. Те са естествен източник на витамини и минерали.
Витамини и минерали в ябълките
Ценността на този достъпен и популярен плод се крие в неговия състав, който е добре проучен. Водата е често срещана съставка на много плодове и зеленчуци. Една ябълка съдържа 80% от нея. Останалите 20% са особено ценни, тъй като съдържат витамини, фибри, въглехидрати, органични киселини, микро- и макроелементи.
За да получите 15-20% диетични фибри, трябва да изядете ябълка с тегло около 200 грама. Този плод е богат на витамини C, K, E, някои витамини от група B (B 1 , B 6 ), антиоксиданти и въглехидрати. Ябълките съдържат и минерали: желязо, калий, калций, магнезий, натрий, фосфор и цинк.
Лекар: Яжте ябълките така, за да са най-полезни за кръвта и имунитета
Интересен е и съставът на семената. Те съдържат вредно и дори отровно цианогенно вещество - амигдалин. Но ако случайно изядете 1-2 семена, няма да получите никакъв негативен ефект. В допълнение, те съдържат висока доза от такъв важен микроелемент като йод.
Червените сортове обикновено са по-сладки поради повече въглехидрати, следователно по-висококалорични. Зелените, напротив, обикновено са кисели и имат по-малко калории.
За да могат ябълките да донесат максимални ползи за тялото ви, те трябва да се консумират правилно. Кората на този плод съдържа повече пектин и антиоксиданти, отколкото плода без кора. Тоест, за да извлечете максимална полза от този плод, трябва да го консумирате с кората. Вариантът за консумацията му без кората е подходящ само за тези, за които големи количества фибри са противопоказани.
Фитохимичният състав на този плод и неговите ползи за човешкото здраве са изследвани и описани отдавна.
Тези, които редовно консумират плода, се радват на неговата богата хранителна стойност и отличен вкус. Тези плодове също помагат за предотвратяване и борба с редица заболявания.
Плодът е полезен за сърдечно- съдовата система - намаляването на нивата на холестерола в кръвта е възможно благодарение на разтворимите фибри и антиоксидантите в ябълката. Нейната ежедневна консумация помага за укрепване на сърцето и кръвоносните съдове, а също така помага за намаляване на кръвното налягане и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Стомашно-чревното здраве също е свързано с консумацията на фибри. Те помагат на червата да абсорбират витамини, микро- и макроелементи, както и да функционират нормално, като поддържат естествената микрофлора.
Фибрите помагат за почистване на повърхността на зъбите. И благодарение на стимулирането на производството на слюнка се получава антибактериален ефект. Това обяснява положителния ефект от консумацията на този плод върху здравето на зъбите и венците.
Благодарение на съдържанието на антиоксидантите в състава си този плод намалява окислителни процеси и увреждане от свободните радикали. Това намалява вероятността от възникване и развитие на много заболявания.
По колко ябълки на ден са полезни за сърцето и стомаха?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!