Болката в бъбреците може да бъде обезпокоителен симптом, показващ редица потенциални проблеми - от инфекции до камъни или дори по-тежки състояния. Ранното разпознаване на бъбречната болка е от решаващо значение за навременната намеса и лечение. Ето ръководство за това как да разпознаете болката в бъбреците и да я разграничите от други видове дискомфорт в гърба или корема.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Местоположение на бъбречната болка
Бъбреците са разположени от двете страни на гръбначния стълб, точно под гръдния кош. Болката в бъбреците обикновено се проявява в гърба, между долните ребра и бедрата. За разлика от болките в долната част на гърба, които често са свързани с мускулите или гръбначния стълб, болките в бъбреците са по-странични и понякога могат да се разпространят отстрани (отстрани) или отпред на корема.
Характеристики на бъбречната болка
Характер на болката
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Остра или тъпа: Болката в бъбреците може да бъде остра и силна или тъпа. Острата болка често се свързва с камъни в бъбреците, докато тъпата болка може да показва инфекция или друг проблем с бъбреците.
Постоянна или периодична: Болката при камъни в бъбреците обикновено е периодична и се появява на вълни, което е свързано с движението на камъка. За разлика от тях, болката при инфекции или други заболявания е по-постоянна.
Без да знаете, така разрушавате бъбреците си
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Интензивност
Болката в бъбреците може да бъде интензивна и силна, като понякога води до гадене или повръщане, особено в случай на камъни в бъбреците. Хроничната бъбречна болка може да бъде по-малко интензивна, но постоянна, причиняваща дискомфорт за по-дълги периоди от време.
Свързани симптоми
Болката в бъбреците често е придружена от други симптоми, които могат да помогнат за разграничаването ѝ от други видове болка:
Промени в уринирането
Болезнено уриниране: Усещането за парене по време на уриниране може да означава инфекция на пикочните пътища (ИПП) или бъбречна инфекция.
Често уриниране: Повишената нужда от уриниране, особено ако е съчетана с болка, може да е признак за проблем с бъбреците.
Оцветена урина: Кръв в урината (хематурия) или мътна урина с неприятна миризма може да подсказва за бъбречна инфекция или камъни.
Системни симптоми
Треска и втрисане: Те са често срещани при бъбречни инфекции (пиелонефрит) и показват, че инфекцията може да се разпространява.
Гадене и повръщане: Често се свързват със силна болка в бъбреците, причинена от камъни.
Подуване
Подуването на корема, краката или глезените може да бъде признак на бъбречна дисфункция, тъй като бъбреците регулират баланса на течностите в организма.
За здрави бъбреци - ето какво трябва да правим
Рискови фактори и история
Разбирането на личната и семейната медицинска история може да даде представа за болката в бъбреците:
Лична анамнеза
Предишни проблеми с бъбреците: Лицата с анамнеза за камъни в бъбреците, инфекции на пикочните пътища или хронично бъбречно заболяване са по-склонни да изпитват болки в бъбреците.
Дехидратация: Недостатъчният прием на течности може да доведе до образуване на камъни в бъбреците, които причиняват болка.
Семейна история
Генетичната предразположеност към камъни в бъбреците или някои бъбречни заболявания също може да увеличи риска от болки в бъбреците.
Кога да потърсите медицинска помощ
Болката в бъбреците не трябва да се пренебрегва, особено ако е силна или е придружена от други тревожни симптоми:
Силна болка: Интензивната, инвалидизираща болка изисква незабавна медицинска оценка.
Висока температура: Треска над 38,3°C, особено с втрисане и треперене, изисква незабавна медицинска помощ.
Устойчиви симптоми: Всяка упорита болка, промени в уринирането или подуване трябва да бъдат прегледани от медицинско лице, за да се изключат сериозни състояния.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.