Черният хляб може да повлияе на намаляването на риска от развитие на атеросклероза и сърдечни заболявания, казва диетологът Мария Сирош.
Черен хляб и влияението му върху нивата на холестерола
"Този продукт съдържа витамини от група В, магнезий, калий и фибри. Не бива обаче да се надяваме, че черният хляб ще се превърне в панацея", отбелязва лекарят.
Още: Вземете точните мерки в точния момент: Какво да хапнете, когато кръвната ви захар падне опасно ниско
Според д-р Сирош хлябът от ръжено брашно помага за понижаване нивата на холестерола, но само при мъжете, както и при тези, които са имали повишено ниво. Тоест не е установено такова въздействие върху женското тяло. Известно е, че черният хляб има високо инсулиново натоварване. С други думи, той влияе силно на кръвната глюкоза.
5 гениални начина: Как да използвате стар хляб в градината
„В случая едно лекуваме, но вредим на друго. Ако избирате между бял и черен хляб, тогава, разбира се, черният хляб в този случай ще бъде по-здравословен. Но да считаме черния хляб за някаква панацея за атеросклероза и сърдечни заболявания и няма нужда да го ядем специално“, обяснява д-р Сирош.
За да функционира правилно сърдечно-съдовата система, най-добре е да обърнете внимание на други продукти. Например сьомга и скумрия.
„Мазната риба съдържа Омега-3, която намалява възпалението, което е много полезно за кръвоносните съдове, както и вид холестерол като триглицеридите, които се повишават при хората например в отговор на нездравословна диета“, обяснява диетологът .
Не бива да разчитате твърде много на рибата. Можете да ядете максимум 150 грама на седмица. Друг продукт, който има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, е студено пресованият зехтин. Може да се консумира по една супена лъжица на ден.
„Също така храните, които имат положителен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове, включват авокадо и ядки. Те съдържат здравословни мазнини и фибри. Влияят много добре на липидния профил. Авокадото може да се консумира по половин ден, а ядките могат да се консумират в шепа. Това е приблизително 30-40 грама”, допълва д-р Сирош.
"За нормална сърдечна дейност трябва да включите в менюто си шоколад с поне 50% съдържание на какао и зелен чай", съветва още специалистът.
Ръженият хляб съдържа 3-5 пъти повече минерални елементи и витамини от група В, отколкото пшеничният. Но максималната концентрация на хранителни вещества остава 36 часа след изпичане; по-късно ценните свойства ще започнат да намаляват.
Достатъчно е да изядете няколко филийки черен хляб, така че тялото да получи половината от дневната доза витамини и минерали. Дозировката зависи от начина ви на живот. Активните здрави хора трябва да ядат около 300 грама от продукта, тези, които се занимават с тежък физически труд - около 500 грама, а при заседнал начин на живот и интелектуална работа са достатъчни 150 грама. Като цяло черният хляб трябва да съставлява поне 25% от общата норма.
При какви заболявания не трябва да се яде хляб?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Най-добрият природен лек за пречистване на кръвта и укрепване на имунитета ви
Как зимата влияе на хормоните?
Домашната напитка, която чисти слузта от белите дробове
Бананите могат да бъдат вредни - 7 неочаквани факта за тях
Лекар: Яжте сланината по това време, за да е максимално полезна