Билката подбел, известна също като подбела, е многогодишно тревисто растение, което расте на влажни места, като около реки, потоци и насипи. Това растение е дълго известно в народната медицина и се използва успешно за лечение на различни заболявания. В тази статия ще разгледаме как подбелът, особено под формата на чай, може да бъде полезен в борбата с кашлицата.
Полезни вещества в билката подбел
Подбела съдържа редица полезни вещества, които я правят ефективна в народната медицина. В стъблата се откриват вещества като фарадиол, тераксантин, жълт пигмент, дъбилни вещества и други. Листата на растението включват полизахариди, ябълчена и винена киселина, витамин С, белтъчини, сапонини, танини, етерично масло и слуз.
Защо кашлицата винаги се засилва вечер и през нощта?
Подбел - ползи и приложение на билката
Билката подбела се използва предимно при заболявания на горните дихателни пътища поради присъствието на тусилагин, което помага за успокояване на кашлицата. Цветовете на подбела имат храчкоотделящи и противовъзпалителни свойства, които са благоприятни при бронхит, ларингит, фарингит, бронхиална астма и плеврит. Растението може да се приема чрез чай, запарка, сок или при външни проблеми - като компрес, баня, лапи и инхалации.
Листа от подбел
Листата на подбела съдържат много повече полезни вещества и често се използват в кулинарията за супи и салати. Освен това, те се прилагат вътрешно и външно при различни заболявания, като бронхиален задух, ниско кръвно налягане, липса на апетит, артеросклероза, възпаление на стомаха и червата, болезнена и нередовна менструация и други.
1. За компрес
Компресите от подбел се използват при тежки белодробни заболявания, като кашата се нанася върху гърдите.
Начин на употреба: Пресните листа се измиват и намачкват на каша.
2. За бани
Баните с подбел са полезни при червен вятър и възпалени вени, като решават проблеми с уморени стъпала.
Начин на употреба: Две шепи с листа се запарват с вода и се киснат стъпалата за 20 минути.
Как да се преборим с неприятната кашлица след хранене?
3. Лапи
Подбелът се използва при гнойни рани, циреи и абцеси.
4. Инхалация с подбел
Парните бани с подбел помагат при хроничен бронхит с пристъпи на давещ задух.
Начин на употреба: 1 пълна с.л. от цветовете и листата се запарват, а парите се вдишват, като инхалацията се повтаря няколко пъти на ден.
5. Сироп от подбел
Сиропът също е ефикасен при бронхит, белодробни заболявания и астма.
Начин на употреба: Пресните листа се измиват и се смесват с бульон или топло мляко.
Знаете ли защо кашлицата се засилва вечер?
6. Чай от подбел срещу кашлица
Билкова смес от цветове и листа на подбел, лопен, медуница и листа от остролистен живовляк, представлява ефикасен чай против кашлица.
Начин на употреба: Пие се на глътки, по три чаши всеки ден.
7. Подбел противопоказания
Въпреки ползите, подбелът има токсичен ефект и трябва да се използва с внимание. Хора с тежки чернодробни и бъбречни проблеми трябва да се консултират с лекар преди употреба.
Чаят от подбел представлява естествен и ефикасен начин за борба с кашлицата, благодарение на богатия състав на билката. Внимателното приложение на различни методи като чай, компреси, бани и инхалации, предоставя широка гама от лечебни възможности, които подбелът предлага в борбата с дихателните заболявания.
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.