След инфаркт навиците и начина на живот на човек трябва да се променят. Известният руски лекар и телевизионен водещ Александър Мясников даде полезни съвети на хора, преживели сърдечен инцидент. Той ги съветва да се откажат не само от тютюнопушенето, но също така да следят нивата на холестерола си, теглото и физическата си активност.
Какво трябва и какво не трябва да се прави след инфаркт?
На първо място лекарят призова хората да спрат да пушат. Той също така препоръча редовно посещение на лекар и правилно хранене.
Лекар: 1 чаша от това сутрин сваля захарта и предпазва от инфаркт
Освен това Мясников припомни значението на редовната физическа активност. Лекарят допълва, че за пациентите от тази група е важно да следят теглото си, кръвното налягане, кръвната захар и нивата на холестерола.
„За вас вече няма понятието „нормален холестерол“, сега има друго правило за вас: „колкото по-малко, толкова по-добре!“, споделя експертът.
Д-р Мясников отговори и на въпроса дали е възможно да се пие алкохол след сърдечен удар.
„Консумацията на алкохол е възможна, но при определени условия - не повече от чаша червено вино на ден. Водка? Можете да пиете чаша, но виното е по-добро. Ако мислите, че само една чаша не ви е достатъчно, тогава алкохолът не е за вас”, казва лекарят.
Д-р Мясников цитира още няколко задължителни правила за хора след инфаркт:
„Пийте кафе, полезно е за здравето ви.Ако внезапно усетите болка в гърдите, започне да ви се вие свят и сърцето ви бие ускорено, преустановете това, което вършите! Управлявайте емоциите си, спазвайте принцип на разумния егоизъм - приемете, че не всичко зависи от вас Вслушвайте се в тялото си и сигналите, които ви изпраща. Всичко, което ограничава физическата ви активност: задух, умора, сърцебиене,, кашлица, „киселини“ – изисква незабавна лекарска помощ!
Ако хъркате, прегледайте се за възможно наличие на „сънна апнея“, това допълнително намалява притока на кислород към сърцето ви!“, споделя д-р Мясников.
За пациентите от тази група е важно да следят теглото си и да ограничат приема на сол. Консумацията на готварска сол трябва да е до 5 g/ден. Намалете консумацията на храни, съдържащи "скрита" сол: пушени и варени колбаси, хляб. Изследвания на учени показват, че ако ограничите приема на сол, рискът от инфаркт на миокарда и други сърдечни инциденти може да бъде намален с 25%. Много е полезно да се увеличи консумацията на храни, съдържащи калий и магнезий (водорасли, стафиди, цвекло, кайсии, тиквички, тиква, елда).
Балансираната диета е балансирана, редовна (поне 4 пъти на ден) диета с ограничен прием на сол, пояснява експертът.
Още: Кардиолог: Това са най-добрите напитки след инфаркт и инсулт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и да замести назначеното вече лечение!