Хъркането може да се дължи на различни причини. Сънната апнея е възможно да доведе до частично или пълно запушване на дихателните пътища, което ще се отрази негативно на нормалното дишане по време на сън. Продължителността на тази пауза обикновено е около десет секунди, а в някои случаи може да надхвърли две минути. Това заболяване изисква навременни действия.
Вредата от сънната апнея за човешкото здраве е очевидна. При недостатъчна проходимост на дихателните пътища значително се намалява количеството на постъпващия в тялото кислород, намалява се насищането на кръвта с това вещество. Това може да доведе до недостатъчно насищане с кислород на различни тъкани и органи на тялото, а в последствие и до различни здравословни проблеми.
Хъркането увеличава риска от рак, деменция и тромбоза
Първото проучване е проведено в Швеция и се състои от анализиране на данни от 63 хиляди души, страдащи от обструктивна сънна апнея, главно пет години преди началото на лечението на заболяването.
Простички, но ефективни съвети, с които да спрем хъркането
Проучването също така сравнява 2000 пациенти с рак и сънна апнея с 2000 със сънна апнея, но без анамнеза за рак. Резултатите показват, че пациентите с рак са склонни да имат по-тежка сънна апнея. В допълнение, хората с рак на белия дроб, простатата и меланома са имали ниски нива на кислород в кръвта.
Друго проучване, проведено в Швейцария, включва 350 души над 65 години, които са били тествани по време на сън между 2003 и 2008 г.
Това проучване показа, че липсата на кислород в кръвта през нощта води до когнитивен спад при възрастните хора, а редовното спиране на дишането по време на сън, ако не се контролира дълго време, увеличава риска от развитие на деменция в напреднала възраст.
5 начина да се справим с хъркането
Третото проучване за опасностите от сънна апнея е проведено във Франция. Учените са проследили 7355 пациенти със сънна апнея в продължение на шест години. 104 от тях също са имали анамнеза за венозна тромбоза. Установено е, че хората с насищане на кръвта под 90% или които са имали апнея за повече от 6% от общото време на сън, са два пъти по-склонни да имат тромбоза.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!