Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ендокринолог разкри как да намалим вредата от бързите въглехидрати

23 декември 2023, 14:41 часа

За разлика от бавните въглехидрати (зърнени храни, тестени изделия), които постепенно се абсорбират в тялото и осигуряват енергия, бързите въглехидрати могат да провокират рязък скок на нивата на инсулин в кръвта поради активния процес на разграждане. Това каза ендокринологът Елизавета Дзантиева. В тази връзка специалистът предупреди, че злоупотребата с бързи въглехидрати може да доведе например до хиперинсулинемия. След това, според лекаря, човек отново ще иска да яде, особено сладки храни, които се класифицират като бързи въглехидрати.

„С течение на времето хората, предразположени към нарушена въглехидратна обмяна, развиват инсулинова резистентност, увеличава се рискът от развитие на диабет, могат да се появят проблеми с кръвоносните съдове, черния дроб и т.н.“, казва още Дзантиева.

Намаляване на вредата от бързите въглехидрати 

За да се предпазите, ендокринологът съветва да „забавите“ въглехидратния метаболизъм. За целта трябва да добавите сложни храни към вашата диета, като комбинация от въглехидрати, протеини и фибри.

Повишената консумация на "добри въглехидрати" води до намаляване на теглото

Като пример експертът цитира зърнената каша (въглехидрат), която, когато се консумира в големи количества, може да предизвика скок на инсулина. Въпреки това, лекарят обясни, че ако я ядете с протеини (яйца, извара), производството на инсулин ще се забави.

Лекарят споделя, че според изследователи от университета Нагоя от Япония, дисбалансът на въглехидратите в тялото може да доведе до съкращаване на човешкия живот. В същото време високият процент мазнини в диетата ще се отрази негативно на тялото, независимо от пола.

Друга вреда от въглехидратите

Всяко тяло има собствена граница на консумация на въглехидрати. Средно това е приблизително 40 до 150 грама на ден. При кето диета се препоръчва да се придържате към лимит от 20 грама, за да се гарантира изгарянето на всички запаси от гликоген и да се предотврати натрупването му (и в резултат на това резервите се запълват). 

Молекулата на глюкозата е химически много активна, лесно реагира с различни протеини, създавайки силни протеиново-въглехидратни комплекси. Протеиновите влакна стават негъвкави и деформирани. Съдовете и гликата са повредени - хемоглобинът пренася кислород по-слабо и се превръща в рисков фактор за развитието на диабет, коронарна болест на сърцето, инсулт и болестта на Алцхаймер.

Гликираните протеини на плазмените мембрани на кръвоносните съдове на бъбреците нарушават способността на бъбреците да отстраняват уреята и способността на кръвоносните съдове на ретината да отстраняват зрението; Гликирането на кристалините в лещата е причина за катаракта.

Гликираните протеини с течение на времето увреждат стените на кръвоносните съдове, което води до развитие на хронично възпаление и още по-голямо разрушаване на тялото.

Всеки от тези проблеми поотделно може да бъде решен по различни начини, но има само една основна причина - надвишаване на допустимото ниво на въглехидрати. И премахването на всички храни с високо съдържание от диетата може да се превърне в основа за решаване на всички тези проблеми. 

Колко въглехидрати трябва да приемате, ако имате диабет?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес