Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Домашни средства за КИСЕЛИНИ, които ще ви избавят от паренето за нула време

29 октомври 2024, 17:37 часа

Неприятното усещане за парене около гръдната кост, което понякога може да се излъчва и към гърлото, може да развали целия ви ден или още по-лошо – цялата ви нощ. Киселините, както ги наричаме, най-често се появяват, когато ядем много, набързо или пържено. Какво да правим, ако нямаме под ръка хапчета? Тогава си струва да знаете алтернативни методи за преборване на паренето.

Какво причинява киселини?

Киселини се появяват, когато долният езофагеален сфинктер е нарушен. Това е мускул, който позволява на храната да тече от хранопровода в стомаха и след това се затваря, предотвратявайки връщането ѝ. Ако не функционира правилно, възниква гастроезофагеален рефлукс и лигавицата на хранопровода се дразни. Тогава усещаме парене, болка в гърдите и понякога горчив вкус в устата. При рефлукс киселините най-често се появяват през нощта. Една от причините за киселини е хиаталната херния - свързана с изместването на стомаха и долния езофагеален сфинктер над мускулната диафрагма.

Още: За по-здраво сърце: Намалете триглицеридите с помощта на тези храни

В дългосрочен план дисфункцията на езофагеалния сфинктер се влияе от фактори като: наднормено тегло, лоша диета или липса на упражнения. Киселини обаче усещаме веднага след прием на обилно (препълване на стомаха) и нездравословно ястие (пържено, мазно) и пикантни подправки, както и прибързано и непълно дъвчене. Усещането за парене в гръдната кост се засилва след пушене на цигари или прием на алкохол (т.нар. киселини, свързани с алкохола). Въпреки че ниската физическа активност допринася за това заболяване, киселини могат да се появят и след интензивни упражнения или излагане на студен въздух. В допълнение, прекомерната консумация на цитрусови плодове и дори шоколад също може да бъде причина за киселини.

Какво помага при парене в стомаха?

Киселини при пациенти най-често се появяват след хранене и/или през нощта. Честото усещане за дискомфорт в хранопровода и стомаха са симптоми на храносмилателната система, които никога не трябва да се подценяват. След като се диагностицират киселините, трябва да се предприеме подходящо лечение. Какво е най-добро за киселини? Един от начините да се отървете от киселините е лечението с лекарства. Лекарите често предписват лекарства на пациенти, страдащи от киселини, които неутрализират съдържанието на стомаха. Могат да помогнат и препарати от групата на хистамин Н2 рецепторните антагонисти, които действат чрез инхибиране на секрецията на солна киселина. Също така си струва да проверите домашните средства за киселини, които имат за цел да облекчат неприятните симптоми, които го съпътстват.

Още: Влиянието на слънчогледовите семки върху холестерола: Какво трябва да знаете

Киселини – домашни средства, които действат

Киселините са подобни на хълцането - не всички работят по един и същи начин. Домашните лекарства са силно препоръчителни при киселини, при условие че те допълват терапията, а не нейната основа (т.е. не се използват вместо консултация с лекар). Има няколко естествени съставки, които ще ви помогнат да се справите с това състояние.

Един от тях е джинджифилът. Просто дъвчете парче от корена за няколко минути, за да почувствате облекчение. Печените бадеми (несолени) работят по подобен начин. Млякото, като източник на протеин, който неутрализира киселините, ще ви помогне да се отървете от досадното усещане за парене. Като алтернатива можете да изпиете чаша мътеница или кефир. Лепилото, приготвено от ленено семе, също работи добре. Трябва да го пиете около час преди хранене и два часа преди лягане. Естествен домашен лек срещу киселини са билките, които регулират храносмилателната система. Билките са много добри за облекчаване на различни видове заболявания на храносмилателната система, а също така облекчават стреса, който е една от причините за киселини. Можете да използвате:

- лайка

- мента

- кардамон

- канела

- копър

- кимион

Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес