Бобът е една от най-евтините храни, той отлично насища организма, съдържа много фибри, протеини и други хранителни вещества, които поддържат доброто здраве.
Диетологът Ирина Рощина обясни защо трябва да включвате фасул по-често в диетата си.Те включват: набавяне на протеини, набавяне на фолиева киселина, поддържане на теглото, подпомагане функцията на сърцето, намаляване нивата на холестерола, регулиране на кръвната захар, предпазване от възпалението.
7 причини да ядете по-често боб
Човешкото тяло се нуждае от протеин всеки ден. Той доставя важни хранителни вещества на коса, нокти, кожа, мускули, сухожилия, връзки и тъкани на вътрешните органи. В боба има повече от достатъчно протеин.
Учени откриха още едно свойство на боба
“Ако предпочитате вегетарианска кухня, тогава бобовите растения могат да заменят месото”, казва д-р Рощина.
Фолиевата киселина (витамин B9) помага на тялото да произвежда здрави червени кръвни клетки. Те пренасят кислород от белите дробове до други тъкани и превръщат въглехидратите в глюкоза, която клетките използват за производство на енергия. Особено необходима е при ранна бременност, тъй като помага за намаляване на риска от вродени дефекти.
Фасулът е една от най-здравословните храни за отслабване: той е с ниско съдържание на мазнини и калории, но с високо съдържание на протеини и фибри. Протеините и фибрите ви карат да се чувствате сити за дълго време.
Фасулът съдържа много хранителни вещества, които подпомагат работата на сърцето – фолиева киселина, магнезий, фибри.
“Фибрите в боба, особено разтворимите фибри, намаляват абсорбцията на липопротеините с ниска плътност (LDL) в кръвта. LDL е известен също като "лош" холестерол и може да се натрупа по стените на артериите, което ги кара да се втвърдяват и стесняват, което води до хипертония”, казва лекарят.
Фасулът помага за контролиране на нивата на кръвната захар благодарение на разтворимите си фибри, които забавят усвояването на захарта в кръвта.
“Една от най-добрите характеристики на фасула и другите бобови растения е голямото количество витамини, които съдържат, като витамини C, B1, E и K. Тези витамини действат като антиоксиданти, предпазвайки здравите клетки от възпаление и увреждане”, допълва още експертът.
Специалистът припомня, че консумацията на тази храна, както и на всички бобови, може да доведе до метеорозъм. Той не се препоръчва при обостряне на стомашно-чревни заболявания.
3 подправки, които правят боба за Бъдни вечер по-вкусен от всякога
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.