Клиничната лаборатория на една от частните болници в Стара Загора от началото на годината разполага с швейцарски апарат, който с минимално количество фекална проба открива възпалителни процеси и заболявания на червата. Той е особено ценен за диагностициране на заболявания като Болестта на Крон, синдром на раздразненото дебело черво, хроничен улцерозен колит, чиято диагностика налага фиброколоноскопии, биопсии от червата и други травмиращи изследвания.
Апаратът дава възможност за провеждане на изследване на фекален калпротектин, който може да ориентира лекарите (без да поставят диагноза) при съмнения за подобни болести, както и при невъзможност за провеждане на колоноскопия. Тест-маркерът на калпротектина позволява проследяването на активността на заболяването, ефекта от провежданото лечение. Завишените стойности може да са сигнал и за тумори, полипи, паразитози, бактериални инфекции и кървене от гастроинтестиналния тракт, обясни д-р Мариела Русева, началник на клиничната лаборатория, която единствена в региона извършва щадящото изследване.
За изследването е необходима еднократна фекална проба от около 5 грама, която пациентите могат да занесат в лабораторията в стерилен контейнер, закупен от всяка аптека. Изследването на фекален калпротектин струва 50 лева, а резултатът излиза в рамките на деня.
Диагностиката на чревното възпаление в редица случаи е истинско предизвикателство, особено ако е засегнато тънкото черво, което не може да се изследва със стандартно ендоскопско оборудване.
Изследването на фекален калпротектин вече се е наложило в световен мащаб като ефективен, неинвазивен маркер за диагностика, оценка и проследяване на възпалителните заболявания на червата.
Калпротектинът е белтък, освобождаващ се от неутрофилите (вид бели кръвни телца, свързани с възпалителните процеси) по време на активно възпаление или загиване на клетки.
Нормалните стойности на Калпротектина при здрави хора са под 50 µg/g за деца и под 100 µg/g при възрастни. Между 50 и 200 µg/g при деца и между 100 и 200 µg/g при възрастни са гранични стойности си подлежат на проследяване или интерпретиране спрямо клиничната картина и предишни резултати. При стойности над 200 µg/g тестът за калпротектин е позитивен и трябва да се вземе под сериозно внимание.