Най-опасното състояние, при което кръвното налягане може да се повиши твърде високо, е хипертоничната криза. Измерването се извършва с две числа - горна и долна граница. Горната, известна още като систолична, отразява силата, използвана от сърцето за изтласкване на кръвта по време на свиване. Долната, известна още като диастолна, отразява налягането кръвта върху артериите при отпускане на сърдечния мускул.
8 симптома на високо кръвно налягане
Развитието на хипертония често се случва неидентифицирано. Много хора не знаят за този проблем, докато не настъпи сериозна промяна в състоянието им. Най-добрият начин да разберете дали сте в риск е периодично да измервате нивата на налягането. Но също така е важно да се реагира своевременно на промените, които могат да се проявят под формата на определени признаци. Позовавайки се на експерти, изданието изброява възможни сигнали, издаващи че налягането не е нормално. Те включват:
- чести главоболия
- усещане за недостиг на въздух при малко физическо усилие
- кървене от носа
- замаяност
- необичайно гадене
- болка в гърдите
- загуба на яснота на зрението
- появата на следи от кръв в урината
Състоянието на хипертонична криза изисква спешна медицинска помощ. Има няколко признака, които издават прекомерно повишаване на този показател, съобщава изданието Express Health. Необходима е консултация с лекар при проява на някой от следните симптоми:
- недостиг на въздух, задух
- болка в гърдите
- болки в гърба
- изтръпване на някои части на тялото или необичайна слабост
- внезапно влошаване или промяна на зрението.
- затруднено говорене.
За нормални стойности се счита налягане 120 на 80 и малко по-ниско - това е нормата за всички възрастни. Хората с неконтролирано налягане са изложени на риск от развитие на различни заболявания, включително животозастрашаващи. Същевременно развитието на високо налягане преминава през няколко етапа.
Високо кръвно налягане - при измерването стойностите му показват от 120 до 129 (отгоре) и повече от 80 (отдолу). Ако проблемът не се открие на този етап и не се вземат терапевтични мерки, може да се развие хипертония.
Първият стадий на хипертония - индикаторите са постоянно в диапазона от 130 до 139 (отгоре) и до 90 (отдолу). Необходим е медицински преглед и лечение, може да се изпишат и лекарства. Необходими са и някои промени в начина на живот към здравословен начин на живот.
Втори етап на хипертония - показанията на налягането постоянно се колебаят, вариращи от 140 до 90 и повече. В този случай вече не е възможно да се направи без лекарствена терапия.
Хипертонична криза - това е пиковата „критична точка“ на високо кръвно налягане. То може да надхвърли нивото от 180 до 120, резкият скок на налягането може да се появи внезапно.
Кардиолог: При скок в кръвното яжте тези плодове
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!