Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 правила, които ще намалят риска от инфекция с чревни паразити

21 март 2022, 14:00 часа

Тения, човешки кръгли червеи, ламблии и други паразити могат ефективно да затруднят живота - не само на децата, но и на всички членове на домакинството. Какви правила да спазвате, за да намалите риска от инфекция и какво да включите в диетата, за да затрудните храненето на чревните паразити?

Чревни паразити: осем правила, които ще намалят риска от инфекция

При заразяване с чревни паразити е необходима лекарска консултация и лечение. Има обаче правила, които трябва да се имат предвид, за да се сведе до минимум рискът от паразитна инфекция. Как мога да защитя себе си и детето си?

За да имате здрави черва - яжте този плод всеки ден

Запомнете осемте правила:

1. Погрижете се за хигиената на тялото.

2. Не забравяйте да миете добре зеленчуците и плодовете.

3. Избягвайте да ядете сурова риба и месо – те са пълни с паразити.

4. Поддържайте дома си подреден, като наблегнете на редовното почистване на плотове и кухненски уреди, хладилника, тоалетните и смяна на спално бельо и пижами.

5. Ако споделяте пространство с домашни любимци – не забравяйте да ги обезпаразитявате редовно.

6. Ограничете консумацията на захар, пшеница и краве мляко – това е любимото гориво на чревните паразити.

7. Включете в диетата си храни, които отблъскват паразитите. Има много храни, които са не само превантивни, но и подпомагат лечението на паразитни инфекции. Лекарите ги препоръчват като подкрепа за фармакологична терапия. 

8. В случай на инфекция, консултирайте се с лекар, за да включите пробиотици за възстановяване на микроповреди в червата и възстановяване на чревния микробиом.

5-те ефикасни метода да събудите мързеливите черва

3 съставки, които трябва да бъдат намалени

Ключът към ефективната превенция на инфекцията с чревни паразити е разумната, балансирана диета, при която ограничаваме консумацията на 3 съставки: захар, пшенично брашно и краве мляко. Това е така, защото те са най-добрата среда за тении, човешки кръгли червеи, ламбла и много други същества, които никой не би желал да има в тялото си.

Хората, чиято диета е пълна с прости захари, продукти от брашно (особено пшенични продукти) и краве мляко, са по-склонни да бъдат заразени с паразитни инфекции.

Продукти, които ще ви помогнат да се отървете от чревните паразити

Има редица храни, които могат да ви помогнат да се отървете от натрапниците. Първата, основна стъпка е да се погрижите за доставката на естествени растителни фибри в диетата. Фибрите стимулират перисталтиката и подобряват чревния пасаж, като предпазват от образуване на отлагания и запек. 

Улеснява се извеждането на паразитите и техните яйца от тялото. Затова си струва да включите в менюто си моркови, ябълки и всички други зеленчуци и плодове, които ще помогнат, ще предпазят и лекуват.

Полезни са и всички продукти с пробиотични свойства, като силаж, качествени (без сгъстители!) натурални кисели млека и кефири.

Признаците, които издават проблем с червата

Сокът от червена боровинка е изключително неприятен за паразитите. Те не обичат люти подправки и ябълков оцет. Тук може да възникне проблемът при децата, защото те обикновено не харесват тези продукти. Струва си да добавите чесън и лук в менюто, което ефективно ще затрудни живота на неканените жители.

Отличен начин както за предотвратяване, така и за лечение на паразитни инфекции е да включите тиквените семки в менюто си. Така при децата няма да има проблем с вкуса.

Тиквените семки съдържат куркубицин, органичен химикал, който унищожава нервната система на чревните паразити. Освен това семената съдържат фибри, които ще ускорят отстраняването на неутрализираните "наематели".

Билки, които помагат да се отървете от чревните паразити

Етеричните масла са неприятни за паразитите – особено карамфил и риган, както и множество билки.

Билките и подправките, които ще ви помогнат да се отървете от чревните паразити, включват:

  • риган;
  • карамфил;
  • канела;
  • кардамон;
  • куркума;
  • джинджифил;
  • синапено семе;
  • люта чушка

Струва си да се помни, че не всички от тях могат да се използват при деца (особено малки) - поради това включването им изисква консултация с лекуващия лекар.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес