Жените понякога не спазват толкова банални, но толкова важни неща и страдат от сериозни последствия.
Мария Конан, акушер от мрежата от клиники CIDC и посланик на платформа за резервации за клиники за естетична медицина, говори за това какво трябва да се спазва в интимната хигиена.
Неподходящото бельо е причина за безплодие
Още: С коя кърпа да подсушите главата и с коя тялото?
Бельото трябва да бъде изработено от естествени материали, тъй като влиза в контакт с най-деликатната зона, която изисква внимателна грижа. Носенето на бельо, което не пасва, може да доведе до дразнене, дисбиоза, гарднерелоза, вагинална кандидоза (млечница), безплодие (поради стагнация на кръвта в таза, което може да допринесе за възпаление на матката и придатъците).
Ежедневното носене на прашки води до навлизане на бактерии от червата във влагалището и причиняване на различни възпалителни заболявания. Ако има нужда да носите специално бельо на „празник“, тогава е по-добре да го направите за кратък период от време.
Сапунът е враг на интимната зона
Сапун, душ гелове, шампоани - всичко това не може да се използва за интимната зона. Такава хигиена ще доведе до сухота, дразнене, алергични реакции и други последствия. Ароматизираните сапуни и гелове нарушават киселинно-алкалния баланс на интимната зона, което води до повишена чувствителност към инфекциозни заболявания, провокира растежа на бактерии и гъбички, предизвиква усещане за дискомфорт и сухота. Сапунът и душ-гелът имат неутрално или алкално рН 6-7, а половите органи имат кисела среда от лактобацили, които предпазват организма от патогени. Здравословният киселинно-алкален баланс на вагината е приблизително 3,5-4,5 pH, така че продуктите за интимна хигиена трябва да бъдат избрани според максималните параметри. Ако не следвате тези препоръки, тогава настъпват промени във вагиналната микрофлора и възникват здравословни проблеми.
Още: Колко често трябва да се пере спалното бельо
И не забравяйте - прекомерното почистване може да наруши естествената бактериална флора на влагалището.
Кърпата е зло
Кърпата може да увреди деликатната интимна зона, така че не трябва да използвате нея или различни гъби за интимна хигиена. Също така, вредните бактерии често се развиват в гъбите и кърпите; за профилактика ги третирайте по-често с дезинфекционни разтвори и ги изсушавайте добре.
Как да се предпазите от възпаления
Още: Кой душ е по-полезен - преди лягане или след ставане?
Вагиналната флора е безопасна за червата, но навлизането на чревната флора във влагалището може да доведе до възпалителни заболявания, така че внимавайте да не пренесете бактерии от ануса към гениталиите.
Специална кърпа
За интимна хигиена трябва да имате отделна мека кърпа, защото кърпата е добър „дом“ за бактериите. Когато използвате кърпа, не правете резки движения на триене, в противен случай можете да нараните деликатната зона. Важно е жената да има отделна кърпа само за тази зона. При никакви обстоятелства не трябва да използвате такъв, който се използва за двата крака и други зони.
Душ след басейн
Важно е да вземете щателен душ след плуване в басейна или пръскане в реката или морето, тъй като водата от басейна или замърсената вода от естествени водоеми може да предизвика дразнене. Ако навлязат бактерии, това също може да провокира млечница.
Превръзките отблизо
Чорапите са тези, които могат да причинят рН дисбаланс и дразнене. Няма „дишащи превръзки“, тъй като повечето от тях не са дишащи и не са стерилни. Според проучванията беше разкрито, че въздухопропускливостта на всички проби е 0 !
Определено си струва да смените подложката след 3-4 часа носене, тъй като след определеното време на повърхността могат да се размножават вредни микроорганизми, които са опасни за микрофлората на жената.
Опасности от промиване
Обливането може да причини повече вреда, отколкото полза. Напояването на вагината може да наруши обичайния бактериален фон. Например, унищожават се лактобацилите, които са необходими за поддържане на баланса, и дори причиняват инфекция. Вагиналният душ се използва само според предписанието на лекар.
Контрацептивите се предписват от лекар
Не трябва да приемате контрацептиви сами, тъй като те са хормонални лекарства. Всеки човек е индивидуален, както и неговият хормонален фон, така че противозачатъчните лекарства, които отговарят на вашите приятели, може да не ви подхождат. Хормоналните контрацептиви съдържат различни активни съставки и само лекар избира лекарството, което е точно за вас. Само лекар може да даде подходяща препоръка след предварителен цялостен преглед, да вземе предвид наличието на съпътстващи заболявания и да определи липсата на противопоказания за приемане на определено хормонално лекарство.
Редовни посещения при гинеколог
Редовните посещения при гинеколог са ключът към вашето здраве. Честотата на посещенията може да варира в зависимост от възрастта и сексуалната активност, но поне веднъж на шест месеца. Трябва да се помни, че различни заболявания и рак могат да се проявят с течение на времето и в тежка форма. Струва си да посетите лекар, дори ако нищо не ви притеснява в момента.
Необходимо ли е да се лекува ерозия на шийката на матката?
На възраст 23-27 години момичетата често изпитват ектопичен колонен епител на повърхността на шийката на матката. Това е, когато колонният епител, покриващ цервикалния канал, се простира до повърхността на шийката на матката. Това физиологично състояние не изисква лечение. Но има и ерозивни наранявания на шийката на матката, които трябва да бъдат лекувани, тъй като тези наранявания водят до развитие на рак. Разширената колпоскопия се използва за оценка на шийката на матката. И само след цялостен преглед от акушер-гинеколог ще бъде поставена диагноза и, ако е необходимо, назначено лечение.
източник: https://theday.ru/krasota-zdorovie/encyclopedia-zdorovia/krik-dushi-ginekologa-kh-veshei-o-kotorykh-zabyvayut-devushki/