След 30-годишна възраст тялото ни започва да преминава през различни промени и някои от тях могат да бъдат изненадващи за нас. Например, въпреки факта, че вече сме по-мъдри, нашият мозък намалява размера си. Вероятно сте забелязали, че се потите по-малко - това също е част от процеса на стареене. Ето какво точно се случва с тялото ни след навършване на 30 години.
1. Мозъкът намалява обема си
Не, мозъкът ви не расте с възрастта. Всъщност се случва точно обратното. В процес на стареене мозъкът се свива. След 30-годишна възраст той губи приблизително 50 000 неврони на дневно. Но няма причина за паника, защото тялото ни знае как да се адаптира към промените.
Установено е също, че обемът на мозъка намалява с възрастта със скорост от около 5% на десетилетие. Това се отразява най-вече върху паметта и по-специално върху епизодичната памет.
2. Потите се по-малко
Това е добра новина най-вече за мъжете. Потните жлези (предимно тези под мишниците) се свиват с възрастта. В резултат на това те са по-малко чувствителни и намаляват производството на пот.
3. Настивате по-рядко
Кихането, кашлянето и настинките като цяло се случват по-рядко, когато остареем. До достигането на средна възраст имунният отговор става по-устойчив.
4. Вкусовите ви възприятия отслабват
Усещането ви за вкус може да избледнее с възрастта. Повечето хора губят част от вкусовите си рецептори, особено след 60-годишна възраст. Ето защо възрастните консумират предимно храни с високо съдържание на захар и сол. Същото се случва и с обонянието.
5. Мускулната маса започва да намалява
Един от най-изразените ефекти на стареенето е загубата на мускулна маса и в резултат на това ставаме по-слаби. След 30-годишна възраст тя намалява с приблизително 3–8% на десетилетие. Този процент е още по-нисък след 60-годишна възраст.
6. Метаболизмът ви се стабилизира
Изследователите предполагат, че метаболизмът ни преминава през стабилизация с възрастта и че най-критичният период за него е в периода 50-60 години. След тази възраст следва процес на стабилизация. Това означава, че теглото ви няма да претърпи големи промени. Съответно ще ядете по-малко и ще изразходвате по-малко калории.
7. Емоционалното ви състояние се стабилизира
Ако в тийнейджърските си години сте били прекалено емоционални, след 20-годишна възраст сте започнали период, в който сте се опитвали да докажете нещо на света. Но след 30-годишна възраст вече се чувствате по-уверени. Учените предполагат, че платото за стабилизиране на личността, се случва между 30 и 50-годишна възраст.
8. Ноктите ви растат по-бавно
Д-р Уилям Бийн установява, че ноктите на младите хора растат най-бързо. С възрастта процесът се забавя. Тези промени вероятно се дължат на по-бавното кръвообращение.
9. Зъбите ви стават по-малко чувствителни
Вашите зъби също стават по-малко чувствителни и това се случва, защото дентинът (твърдата вътрешна тъкан) става по-устойчива с възрастта. Това води до спад в чувствителността на зъбите.
10. Чувствате се по-щастливи
Обикновено се чувстваме най-добре в детството и това усещане постепенно изчезва в тийнейджърските години. Остаряването се разглежда като период на спад във физическото и психосоциалното състояние, но изследователите всъщност са открили, че когато остареем, започваме да се чувстваме по-щастливи и по-доволни.