В родопското село Давидково всячески се опитват да насърчат младите двойки да си останат в родното място. Децата почти не плащат купони за храна в училището, защото техни съселяни от около пет години редовно даряват пари за целта.
Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца
Още: Съдови хирурзи спасиха живота на мъж с кървене в стомаха
От своя страна кметът на община Баните Милен Белчев дава по 400 лева за всяка двойка, която сключи на място граждански брак. От общинския бюджет пък се покриват пълните такси на малчуганите за посещение в детските градини.
Община Баните е най-западналата в Смолянска област. Там се раждат най-малко деца, а смъртността е най-висока.
70 стотинки от купона се поемат от общинския бюджет, а родителите трябва да доплащат по 1 лев за купон на ден на детето си.
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Още: Виктория е първото инвитро бебе на Столична община за 2025 г.
От училището „Св. св. Кирил и Методий“ обясняват, че хората даряват курбани, носят храна в училището, която приготвят за бебе или помен и това се наложило като традиция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекарите от ИСУЛ извършиха успешна костно-мозъчна трансплантация на 14-годишно момиче
В школото в момента се обучават 39 деца от Давидково и околните села.
Съвсем наскоро в Давидково отпразнуваха първата си двойна сватба – запомнящо се тържество за началото на семейния живот на брат и сестра с техните избраници.
"Едното семейство чакат бебе и живее в Давидково. На другото семейство младоженецът Илчо е животновъд и с булката ще живеят в съседното село Глогино", съобщи кметицата на Давидково Севда Чолакова, която бракосъчета новите семейни двойки.
Още: Три болници обединени за преодоляване на рядка аномалия при дете
Още: Жена с вроден порок на сърцето роди здраво бебе
"Радвам се, че в последно време мога с гордост да кажа, че много от децата ни, дори да не живеят в Давидково, решават да се врекат във вярност пред нас. По-удобно е и да не затрудняват възрастните си роднини, а и тук няма чакане за ред за ритуала. Така уважават от сърце близките си и родния край. Това ми е първият сватбен ритуал в кметството в Давидково за 2018-та година. Пожелавам си 2017 г. да не се повтаря никога, защото беше много тежка година. Имаше и сватби, но за жалост през миналата година се разделихме с над 30 починали. Имахме три много трагични инцидента със загинали на територията на селото. Изпратихме близки хора, годината бе изпълнена с надгробни слова, помени, което бе много тежко и за мен, и за хората от селото. Сега започваме годината чудесно, дай Боже всичко да е наред. Пожелах на тези млади хора да „повлекат крак“ и да ни се случват само хубави събития в селото", каза кметицата Севда Чолакова.
Сега пък в селото са подели кампания за набиране на книги за местната библиотека. Преди две години при същата инициатива библиотеката на читалището "Зора 1927" получи над 300 нови книги и заглавия на електронен носител за около 3000 лева.
Така книжният фонд на библиотеката се обнови след 25 години, в които рядко е постъпвала нова книга заради недостиг на средства.
Акцията е посветена на 24-ти май - Деня на славянската писменост и култура. По думите на кметицата най-честите посетители на библиотеката са бабите, които остават в читалнята до късно, а най-предпочитани от тях са любовните романи.
"Омръзнали са им сериалите, а и в нашето село хората от край време четат много. Жените четат повече. Дотам, че ако им свършат книгите за четене, все едно са им свършили хапчетата", казва Севда Чолакова.
Библиотеката има близо 11 хиляди тома литература, но хората са ги изчели и искат нови книги. На година отделят по около 800 лв. за нови книги, но това се оказва недостатъчно в сравнение с търсенето..
Освен любовни романи, жените се интересуват от четива за плетки, билки, историческа и политическа литература, а после обсъждат прочетеното, докато мъжете играят карти.