С наближаването на края на зимата градинарите откриват, че провизиите в мазетата не винаги се поддържат в идеално състояние. Загубата по време на съхранение е неизбежна, но развалената храна не трябва да се превръща в отпадък. Много от тази храна може да се използва за компостиране. Има обаче определени правила, които трябва да се спазват. За да разберат какво може да се компостира и какво не, се допитахме до експертите в областта на земеделието.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Какво е компостирането: Ползи и недостатъци
Кои развалени запаси могат да се компостират и кои не?
Принципът на подбор на продуктите за компостиране е доста подобен на този, който се прилага през лятно-есенния период. Продукти, които не показват признаци на наличие на мухъл, са подходящи за компостиране. Това могат да бъдат гнили, увехнали или кисели плодове и зеленчуци. Компостирането на мухлясала храна обаче трябва строго да се избягва, тъй като може да причини неприятни последици за почвата, в която ще се използва.
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
Това правило важи не само за плодовете, но и за зеленчуците, като картофи, тиквички, тиква и други. Ако храната е загубила своята свежест и е мухлясала, тя трябва да се изхвърли, но не и да се компостира.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
Друг важен аспект е наличието на химически обработки преди времето на съхранение. Продукти, които са силно третирани с хербициди или пестициди, не се препоръчват за компостиране. Въпреки че повечето градинари се опитват да сведат до минимум употребата на химикали, трябва да запомните тази точка.
Как да създадете компост: Стъпка по стъпка
Също така е важно да третирате предварително неконсервираните плодове, преди да ги компостирате. Препоръчително е да се смачкат и третират с обикновена сода за хляб - това ще помогне за неутрализиране на киселини, които могат да повлияят негативно на почвата след компостиране.
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Ако все пак не сте сигурни дали това, което съхранявате в мазата си и вече не става за консумация, може да се използва за компост, допитайте се до някой агроном. Той със сигурност ще ви даде ценен съвет.