Опитни градинари задължително засаждат в градината си сорт краставици с ранно узряване. Но един от тях се отличава и с отличен добив. Опитните градинари казват: дори малък брой храсти дават изобилна реколта. В същото време те обръщат внимание на факта, че сред ранните сортове не всички се отличават с такива показатели. Има и неуспешни сортове. Но това не се отнася за сорта Platina F1. Той се счита за добър вариант - хибридът дава наистина голяма реколта.
Най-добрият ранен сорт краставици
Градинарите, които отлеждат този холандски хибрид в градината си споделят, че от един храст се събира до 4 килограма краставици. В същото време експертите отбелязват, че тази цифра не е максималната, тъй като при висококачествена грижа може да бъде дори по-висока. Тъй като дължината на краставиците не надвишава 10 сантиметра, те са подходящи за консервиране, както и за консумация веднага след бране.
Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Друго предимство е, че плодовете не са горчиви. Те остават сочни и хрупкави за доста дълго време. Сортът Платина F1 е ранен – първата реколта може да бъде събрана 42-45 дни след поникването. Освен това тези краставици са непретенциозни, така че могат да се отглеждат не само в оранжерии, но и на открито. Културата е устойчива и на брашнеста мана и вирус на тютюнева мозайка. Единственото нещо, което не трябва да забравяте, е да го подхранвате периодично.
Условия за отгледане на краставици
Краставиците са топлолюбива култура. Поради това те обикновено се отглеждат в оранжерии или парници. Можете да ги засадите на открито, но все пак е по-добре да покриете лехите с филм или нетъкан покривен материал през нощта.
Най-добрите ранни сортове краставици - дават богата реколта дори на бедна почва
Краставиците се засаждат в оранжерии през април-май, в зависимост от региона и времето. Засаждането в открит терен се извършва в края на май-началото на юни, когато заплахата от повтарящи се студове е преминала. Оптималната температура на въздуха за отглеждане на краставици трябва да бъде не по-ниска от 18 краставици, в противен случай краставиците може да не покълнат добре или да спрат да растат. Температурата на почвения субстрат трябва да е още по-висока, около 22-25 градуса.
Важно: краставиците са много чувствителни към внезапни температурни промени, особено през деня и нощта. Минималната температура за тях се счита за 12-13 градуса по-ниските показания на термометъра водят до изчезване на растенията, тяхното изсъхване и смърт на яйчниците.
Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?
В студена почва на семената на краставиците отнема много време, за да покълнат. Ето защо краставиците често се засаждат в така наречените „топли лехи“, щедро подхранени с хумус и различни растителни остатъци, които осигуряват топлина при изгниване.
Краставиците могат да бъдат засадени със семена или разсад. Важен нюанс: разсадът трябва да бъде в отделни контейнери, така че кореновата система на растенията да не се повреди по време на пресаждането.
Тези растения много обичат влагата, така че се нуждаят от редовно поливане. Кореновата система на краставиците е доста повърхностна и разклонена, така че трябва да ги поливате не в самия корен, а в цялата леха. В горещо време в оранжерии се препоръчва да се поливат дори проходите между краставиците, тъй като корените им може да са там.
Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Колко често да поливате краставици? Обикновено това се прави не по-рядко от всеки три дни, в горещо време по-често - веднъж на ден. Необходимо е да се следи състоянието на растенията. При липса на влага листата веднага започват да губят тургор и растението бързо изсъхва.
Рядкото поливане се отразява и на вкуса на краставиците – те стават горчиви. Прекомерното и често поливане обаче също е вредно за краставиците - ако почвата е прекалено влажна, корените могат да изгният.
Как да поливате краставици: от лейка или с помощта на капково напояване. При поливане със силна струя вода кореновата система може да се отмие и оголи. За да не се случи това, почвата под краставиците трябва да се мулчира, тоест да се покрие със слама или окосена трева.
В никакъв случай поливането не трябва да се прави със студена вода. Оптималната температура на водата трябва да бъде 22-25 градуса. Това важи особено за растенията, отглеждани в оранжерийни условия. В горещо време можете да поливате от време на време, като използвате метода на пръскане. За да избегнете изгаряния по листата, тази процедура се прави вечер.
Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки