Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Френски прокурори влязоха в няколко големи банки заради измами с дивиденти

28 март 2023, 18:00 часа • 2459 прочитания

Френските власти претърсиха във вторник парижките офиси на пет банки, включително Societe Generale, BNP Paribas и HSBC. Причината – подозрения за фискални измами. Разследването е част от по-широка европейска акция срещу избягване на плащане на данък върху дивидентите.

Societe Generale потвърди претърсванията, като отказа допълнителен коментар. Другите засегнати банки не са коментирали.

Действията на френските прокурори са последните, които засягат световните банки във връзка със схемата за данъчни измами с дивиденти, тъй като подобни разследвания са проведени в Германия и други европейски държави.

В изявление на финансовата прокуратура във Франция, цитирано от "Ройтерс", се казва, че разследването е свързано с т.нар. "cum-ex" отнемане на дивиденти - схема за търговия, при която банки и инвеститори бързо търгуват с акции на компании в деня на изплащане на дивиденти.

Целта на тази практика е да се размие собствеността върху акциите и да се даде възможност на множество лица незаконно да претендират за данъчни отстъпки върху дивидентите.

Финансовата прокуратура, потвърждавайки по-ранна информация на вестник Le Monde, заяви, че претърсванията във вторник са били насочени и към Exane, която е част от BNP Paribas, и Natixis, инвестиционната банка на френската банкова група BPCE.

Говорител на френската финансова прокуратура заяви, че е невъзможно да се определи точна цифра за мащаба на измамата, но заяви, че всички банки заедно са изправени пред искане за обезщетение в размер на повече от 1 милиард долара, включително глоби и забавени лихвени плащания.

Най-старият случай, който се разследва, е от 2014 г. и не може да се каже кога е приключила тази практика.

През декември германски съд осъди данъчния адвокат Хано Бергер на 8 години затвор, след като беше обвинен, че е ръководил една от най-големите следвоенни измами в страната чрез схема за отнемане на дивиденти, която според някои оценки е струвала на германските данъкоплатци около 10 млрд. евро. Това е най-значимото обвинение и най-тежката присъда до момента в поредица от процеси, в които бяха осъдени и британски банкери.

"Текущите операции, които изискваха няколкомесечна подготовка, се извършват от 16 съдии следователи и над 150 агенти по разследването", се казва в изявлението на прокуратурата във Франция. В него се казва, че шестима германски прокурори също подпомагат разследванията.

Претърсванията идват в момент, когато световният банков сектор е в смут след фалита на Silicon Valley Bank и Signature Bank в САЩ този месец и организираното от швейцарското правителство поглъщане на Credit Suisse от конкурентната UBS.

ОЩЕ: Credit Suisse: Хронология на скандалите и голямата българска следа

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес