Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Явно имат достатъчно мозък, за да шофират

28 септември 2017, 09:38 часа • 2048 прочитания

Женският мозък бил прекалено малък, а освен това шофирането вредяло на яйчниците – с такива аргументи мюсюлманските духовници в Саудитска Арабия забраняваха на жените да сядат зад волана. Но положението ще се промени.

И досега масово го правеха в нарушение на закона, но занапред вече ще е разрешено. Няколко изречения, разпространени във вторник (26.09.) от държавната осведомителна агенция на Саудитска Арабия, навярно ще променят страната: крал Салман издаде указ, според който занапред и жените ще имат право да шофират.

Според указа, правителството трябва да разработи юридическата рамка, позволяваща на жените да си вадят шофьорски книжки. Правозащитниците и радетелите за повече еманципация в Саудитска Арабия вече от години чакат този момент. Саудитска Арабия е единствената страна в света, където жените досега нямаха право да сядат зад волана. Аргументите за това звучат нелепо. Ето какво каза преди години един мюсюлмански духовник в телевизионно шоу:

Нелепи аргументи

„Жените са психически по-слаби от мъжете. Известно е, че женският таз е по-широк от мъжкия, за да има място за бебето. Когато една жена кара кола, тя не забелязва, че стойката ѝ притиска таза, а с това – и яйчниците. Тъкмо по тази причина жените в Европа и в Америка раждат само по 2-3 деца – а не, защото така са го планирали."

Само допреди няколко години подобни твърдения бяха общоприети в Саудитска Арабия. В момента обаче в кралския двор повява друг вятър – страната залага на обновление. В рамките на така наречената „Визия 2030" се предвиждат икономически реформи и модернизация, които възлагат на жените важна роля. Наскоро един мюсюлмански духовник беше лишен от правото да практикува професията си, защото заяви, че женският мозък бил прекалено малък за шофиране, а при шопинг дори се свивал още повече и размерът му се свеждал до една четвърт от мъжкия мозък.

Жените в Саудитска Арабия все още са подложени на много строги ограничения – примерно по отношение на облеклото. За да пътува или да сключи брак, една жена има нужда от разрешението на свой попечител-мъж. През изминалите месеци обаче бяха въведени редица облекчения: от май месец насам жените имат право да следват в университет и да работят без разрешение от попечител. През юни Министерството на образованието разреши на момичетата да участват в часовете по физкултура.

Звезден миг за много жени

Преди няколко дни, по повод националния празник, жените за пръв път получиха достъп и до стадион – звезден миг за много жени в Саудитска Арабия. „Това е прекрасно!" – казва една от късметлийките. „Страната ни се отваря и ние, жените, най-после имаме право да участваме. Фантастично е! Ние, саудитските жени, сме се доказали в толкова много области – това трябва да ни се признае. Не сме такива слабачки, че да ни държат затворени на едно място".

Наблюдателите вече очакваха, че жените ще получат правото да шофират. Това решение се смята за крайъгълен камък в политиката на Саудитска Арабия. И се дължи най-вече на 32-годишния престолонаследник Мохамед бин Салман, който иска да обнови страната си.

Специален съвет ще разгледа предложените законодателни мерки и в рамките на един месец ще даде становище. Най-късно в средата на идната година жените вече ще могат да шофират. Едва ли е съвпадение, че тъкмо догодина Саудитска Арабия влиза в една важна комисия на ООН: Комисията за укрепване на правата на жените.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес