Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Великобритания и Франция планират създаване на 30-хилядни сили за сигурност в Украйна: Детайли

20 февруари 2025, 14:47 часа • 862 прочитания

Великобритания и Франция оглавяват усилията за създаване на европейски "сили за сигурност" от около 30 000 военнослужещи, които да защитават Украйна след евентуално споразумение за прекратяване на огъня с Русия. Планът е резултат от "стратегията за умиротворяване", която Франция и Великобритания разработиха по време на срещата на върха в Париж, свикана от президента Еманюел Макрон на фона на опасенията на европейските съюзници от НАТО, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да сложи край на тригодишната война при благоприятни за Москва условия, без да предостави гаранции за сигурност на Киев.

Предложението на Обединеното кралство и Франция вероятно ще се съсредоточи върху въздушната и морската отбрана, с "минимални" сили на сушата и никакви в близост до източната фронтова линия, пише британският вестник "Гардиън". Планът включва участието на европейски държави, както и военна поддръжка от САЩ. Вестник "Таймс" пък съобщи, че т.нар. американска подкрепа под формата на "въздушно осигуряване" ще бъде от съществено значение за плана, който ще има за цел да възпре Русия от нарушаване на което и да е споразумение.

"Областта, в която имаме значително предимство пред Русия, е във въздуха и в способността ни да реагираме на груби нарушения на примирието", каза държавен служител от Западна Европа пред "Файненшъл таймс".

Още: Натискът от САЩ за сделка за минералите на Украйна продължава въпреки разрива Тръмп-Зеленски

7-те точки от плана на Стармър

Именно за да запознае Доналд Тръмп с този план отлетя към САЩ британският премиер Кийт Стармър, според световни издания. Също така той ще призове Вашингтон да не затваря военните си бази и да не изтегля войници и техника от европейските страни.

Според The Telegraph мирният план на Кийт Стармър включва следното:

  • в Украйна се изпраща миротворчески контингент от 30 000 души;
  • миротворците не отиват на бойното поле, а защитават стратегически градове като Полтава, Днипро, Кривой Рог, пристанища и инфраструктурни съоръжения (например атомни електроцентрали);
  • европейската армия ще извършва технически мониторинг - тоест разузнаване с помощта на самолети, сателити и дронове;
  • ще има патрули в Черно море;
  • мисията ще разполага с въоръжение и технически средства за отразяване на евентуални атаки от страна на Русия;
  • САЩ предоставят бойни самолети и ракети за защита от руските атаки на европейските миротворци и на съоръжения в Украйна. Говорим за самолети, базирани в Полша и Румъния;
  • членките на НАТО решават какво да правят с член 5 от договора, тъй като Руската федерация може да отговори с удар срещу територията на страни, които са се присъединили към мироопазващата мисия.

Още: Тръмп нервничи и премина към директни обиди на Зеленски. Канада и Австралия подкрепиха Киев

Информацията на изданието идва от неназовани запознати източници. Не е ясно дали тези съображения ще удовлетворят Киев. Украинският президент Володимир Зеленски по-рано призова за създаване на западни възпиращи сили с над 100 000 души личен състав, които да помогнат за осигуряването на траен мир.

Според руския външен министър Сергей Лавров Русия е казала на САЩ по време на разговорите в Рияд, че се противопоставя на изпращането на войски в Украйна от която и да е членка на НАТО в рамките на прекратяването на огъня.

Тръмп вбесен: Финансовият ми министър бе третиран доста грубо в Киев, а Зеленски е спал

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес