Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ се готви да засили натиска срещу Русия, критики към Юнкер по темата

21 март 2018, 07:30 часа • 3861 прочитания

Чуждестранни компании, работещи по проекта за изграждането на газопровода "Северен поток 2", може да попаднат под американските санкции в рамките на закона CAATSA (За противодействие на противниците на Америка чрез санкции). Това обяви на редовен брифинг ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент на САЩ Хедър Науер, предаде БГНЕС.

"Компаниите свързани с изграждането на магистралните тръбопроводи между Русия и други страни, може да бъдат подложени на санкции в съответствие със CAATSA", каза тя, отговаряйки на въпрос дали проектът "Северен поток 2" може да бъде подложен на ограничения от страна на Вашингтон.

Припомняме, че CAATSA реално беше приет още в края на лятото на миналата година. Съгласно предвиденото в него се съкращава максималния срок на пазарно финансиране на руските банки, които се намират в черния списък на САЩ още от времето на Обама, на 14 дни, а на санкционираните компании от нефтогазовия сектор - на 30 дни. Документът също така предвижда, че президентът на САЩ ще може да налага санкции на лица, които имат намерение да вложат в строителството на руски експортни тръбопроводи повече от пет милиона долара за година или един милион долара наведнъж. Под удар попадат също така лицата, които предоставят на проекта услуги, технологии или оказват информационна поддръжка.

Беше изрично изяснено обаче, че американски проекти за проучване и добив на петрол и природен газ извън американска територия ще бъдат засягани само и единствено ако в тях има руско участие от над 33% и не говорим за руска компания в черния списък на САЩ.

Науер препоръча и да се обърне внимание на това какво ще се случи между САЩ и Русия в контекста на налагане на санкции през следващите седмици или месеци. "Санкциите са инструмент в набора от средства за въздействие на САЩ и това е нещо, което ние без съмнение използваме. Ние не обявяваме санкции, но следете какво ще се случва в контекста на отношенията САЩ - Русия през следващите седмици и месеци", бяха точните думи на Науер.

Реакции срещу Юнкер заради Русия

Междувременно във Великобритания има куп остри реакции срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер - заради официалното писмо, с което Юнкер поздрави Владимир Путин за спечелването на четвърти мандат като президент на Руската федерация.

В писмото Юнкер пише до Путин, че "винаги съм твърдял, че позитивните отношения между ЕС и Русия са ключът към сигурността на нашия континент. Целта ни трябва да е възстановим сътрудничеството за паневропейска сигурност. Надявам се, че ще използвате четвъртия си мандат за преследване на тази цел".

Ашли Фокс, лидер на консервативната група на британските евродепутати, заяви, че "възмутителната" похвала от страна на Юнкер и предложението към Путин за паневропейска сигурност са израз на помирение.

Други лидери на ЕС се дистанцираха от позицията му, а Ги Верхофстад, преговарящият за Brexit в Европейския парламент, заяви, че сега не е "време за поздравления". Доналд Туск, председател на Европейския съвет и бивш полски премиер, каза лично, че няма да изпрати поздравително писмо до Путин, коментира The Times, цитиран от Агенция "Фокус".

Интересен факт е, че и американският президент Доналд Тръмп поздрави Путин за преизбирането му. Това също отприщи вълна от критики, като сенаторът-републиканец Джон Маккейн, който беше главна действаща фигура при спирането на "Южен поток", обвини Тръмп, че с поздравлението легитимира диктаторски режим: "Американски президент не води Свободния свят, поздравявайки диктатори със спечелването на срамни избори".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес