Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин не е луд, а "радикално рационален", смята бивш френски президент

01 февруари 2023, 10:56 часа • 3633 прочитания

Владимир Путин е "радикално рационален" лидер, който залага на това, че западните страни ще се уморят да подкрепят Украйна и ще се споразумеят за изгоден за Русия край на конфликта. Това заяви бившият френски президент Франсоа Оланд пред Politico.

Той изпълняваше длъжността от 2012 г. до 2017 г. и има богат опит от първо лице с Путин. Оланд водеше преговорите с руския лидер, заедно с бившия германски канцлер Ангела Меркел, в рамките на т.нар. Нормандски формат през 2014 г., след като Руската федерация анексира Крим от Украйна и подкрепи проруските сепаратисти в региона на Донбас.

Само че тези усилия за диалог се оказаха безплодни, разкривайки Путин като лидер, който разбира само от сила, и поставяйки под съмнение всички по-късни опити за преговори - включително спорните самостоятелни усилия, водени от настоящия френски президент Еманюел Макрон, заяви Оланд в интервюто с Politico.

"Той (Путин - бел. ред.) е радикално рационален човек или рационално радикален човек - както ви харесва", каза бившият френски лидер, когато беше попитан дали руският президент може да се опита да разшири конфликта извън Украйна. "Той има свои собствени аргументи и в тези рамки е готов да използва сила. Той е в състояние да разбере само динамиката на силата, която ние сме в състояние да създадем срещу него".

В навечерието на годишнината от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари Оланд добави, че Путин ще се опита да "затвърди успехите си, за да стабилизира конфликта, надявайки се, че общественото мнение ще се умори и че европейците ще се страхуват от ескалация, за да повдигне на този етап перспективата за преговори".

ОЩЕ: Как да не се преговаря с Русия: Пет урока от Дмитро Кулеба

Но за разлика от времето, когато той беше на власт и Париж и Берлин водеха преговорите с Путин, този път посредническата задача вероятно ще се падне на Турция или Китай - "което няма да е успокоително за никого", каза Оланд.

Макрон, който беше министър на икономиката при Оланд, преди да напусне правителството му и да спечели президентския пост през 2017 г., сам се опита да води дипломация с Русия, като проведе многобройни разговори на четири очи с Путин както преди, така и след инвазията му в Украйна. Само че контактите не доведоха до ясни резултати, предизвиквайки критики от страна на Киев и източноевропейците, които се противопоставиха и на думите на Макрон, че Русия ще трябва да има "гаранции за сигурност" след края на войната.

Оланд се въздържа да критикува своя наследник за контактите с Путин. Имало е смисъл да говори с руския президент преди инвазията, за да "го лиши от всякакви аргументи или претексти", каза той.

Франсоа Оланд беше един от най-непопулярните президенти на Франция, докато изпълняваше длъжността си, а рейтингът му бе едноцифрен. След като напусна Елисейския дворец обаче, той се радваше на известно възвръщане на позициите и сега е вторият най-популярен политик в страната след бившия министър-председател Едуар Филип, пет места преди Макрон - в съответствие с поговорката, че французите предпочитат своите лидери, когато те са на сигурно място извън властта.

Периодът на неговото управление беше изпълнен с кризи. Освен неуспешната дипломация за Украйна, Оланд управляваше реакцията на Франция на поредица от терористични атаки, заедно с Меркел ръководеше кризата с държавния дълг в Европа и се сблъска с масови улични протести срещу трудовите реформи.

ОЩЕ: Над 1,2 милиона души се включиха в протестите срещу пенсионната реформа във Франция (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес