Бившият премиер на Каталуния Карлес Пучдемон попита, защо ЕС не би приел независими Шотландия и Каталуния за свои членове, при положение, че вече „преговаря с Косово, Северна Македония и Албания”.
Именно Прищина подписа Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС, а Албания и Северна Македония не получиха „зелена светлина” от Евросъюза за начало на преговорите по присъединяване.
„Казаха ни, че приемането на Шотландия, Каталуния и Фландрия би било много трудно. Бихме могли да приемем това, но в същото време ЕС е с тенденция да увеличи броя на държавите-членки от 28 на 30 или дори 32”, подчерта Пучдемон в интервю за телевизия РТ.
Бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви по-рано, че не би било възможно да се ръководи Евросъюз, в който влизат 98 държави, което ще се случи, ако на Каталуния ѝ бъде позволено да прави, каквото поиска.
Пучдемон твърди, че ЕС може да бъде функционираща общност с богато и щастливо население, дори ако е съставена от малки държави.
Според него, области, които искат да се отделят, какъвто е случаят с Каталуния, не трябва да бъдат третирани различно, „само защото в някакъв момент в миналото са били поставени граници”.
„Тези, които създават картите, ще трябва да ги променят многократно, тъй като, за щастие, границите се променят. Желанието ни е тези промени да не се извършват вследствие на война, сключване на бракове между кралски семейства и колонизиране, а съгласно волята на народа”, заяви Пучдемон.
Той смята, че мирната борба за независимост, водена от неговите привърженици, трябва да бъде приветствана.
В противен случай, хората с едни и същи желания ще видят, че „единственият начин за постигане на независимост са войните и въоръжените сблъсъци, последвани от намеса на международната общност, какъвто беше случаят с Югославия”.