Новите санкции срещу Русия са одобрени днес от посланиците на държавите от ЕС. Това съобщи френското председателство на Съвета на ЕС в Туитър. Уточнява се, че приетите текстове отговарят на решенията на Европейския съвет в началото на седмицата.
Новите санкции обхващат забраната за внос на петрол по море и предвидените изключения. Допълва се, че санкциите ще бъдат разширени и към вноса на петрол през тръбопроводи, "веднага щом е възможно". Отчита се, че заедно с мерките, предприети от Германия и Полша, до края на годината руският петролен внос в ЕС ще спадне с 92 на сто.
Въвеждат се санкции срещу представители на руските сили за сигурност и руски военни, отговорни за зверствата в киевското предградие Буча. Мерките засягат също производства, свързани с войната в Украйна, олигарси и разпространители на руска пропаганда, както и членовете на техните семейства. Още три руски банки, сред които и "Сбербанк", се изключват от международната разплащателна система "Суифт" (SWIFT).
Разширява се и забраната за износ към Русия на химически изделия и високи технологии. Въвежда се забрана за разпространението на още три руски медии, източник на дезинформация, както и за предоставянето на услуги на руски дружества.
Още: ЕС с шести пакет санкции срещу Русия, ето какво ще засегне той
Предвижда се Съветът на ЕС да одобри новите санкции "на подпис". Утре текстовете ще бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС, уточнява председателството.
Вчера стана ясно, че Унгария е наложила вето на шестия пакет санкции заради несъгласие с включването на руския патриарх Кирил в списъка на санкционираните от Брюксел лица. Днес обаче е постигнато съгласие патриархът да не бъде включен в санкциите, а утре, 3 юни, всички текстове ще бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС. "Заради тази ненужна каскада, Унгария спечели пирова победа. Страната никога не е била толкова изолирана на ниво ЕС", коментира развръзката неназован европейски дипломат пред Reuters.
Във вторник пък премиерът Кирил Петков обяви, че България е единствената държава с излаз на море, за която ЕС е направил изключение от ембаргото на руския петрол. Късно в понеделник стана ясно, че евролидерите са се договорили да се спре незабавно вносът на 2/3 от руския петрол. От ембаргото отпада газопроводът "Дружба", което означава, че Унгария, Словакия и Чехия също са част от изключението. Петков потвърди отново, че България ще получи отсрочка от забраната за внос до декември 2024 г.
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.