Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пестеливата четворка" твърдо против спасителния план Меркел-Макрон

23 май 2020, 16:00 часа • 5810 прочитания

Четири държави от ЕС, наричащи себе си „Пестеливата четворка“, представиха в събота своето собствено предложение за възстановяване след коронавируса, като отново отхвърлиха всички съвместни дългови инструменти, предава БГНЕС.

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

Групата, включваща Австрия, Холандия, Дания и Швеция, иска спешна помощ за силно засегнатите страни да приеме формата на еднократни заеми, които трябва да бъдат договорени в рамките на две години, гласи предложение, публикувано от канцеларията на австрийския канцлер Себастиан Курц.

Освен това заемът трябва да бъде „насочен към дейности, които допринасят най-много за възстановяването, като например научни изследвания и иновации, повишена устойчивост в здравния сектор и осигуряване на зелен преход“, се казва в предложението.

По-рано тази седмица френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел предложиха фонд от 500 милиарда евро за съживяване на опустошената от пандемията икономика на Европа.

Още: "Без храна, вода и не ни пускат до тоалетна": Полша задържа с часове самолет с 236 руснаци на борда (СНИМКИ)

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Фактът, че Германия подписа план за съвместен дълг се разглежда като исторически повратен момент за Европейския съюз.

Но така наречената „Пестелива четворка“ продължава да настоява, че не трябва да има „взаимност на дълга“ - процес, който според тях би позволил на по-малко дисциплинираните и по-слабите икономики на ЕС да получат неоправдани ползи от по-евтино финансиране на гърба на партньорите си от по-силния север на Евросъюза.

В предложението, публикувано в събота, се казва, че подкрепата за икономическото възстановяване трябва да бъде придружена от „силен ангажимент за реформи и фискална рамка“ - ключово задължение за държавите получатели.

Четирите държави също така заявяват, че ще е необходимо да се „защитят от измами разходите“ чрез тясно участие на европейските прокурори и служители за борба с корупцията.

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)

Предложението отхвърля перспективата за всякакви „значителни увеличения“ в бюджета на ЕС, както е предвидено в плана на Макрон-Меркел за финансиране на програмата за възстановяване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес