Форумът в Давос показа желание да се спасява нещо в нашия свят, но не е ясно какво и още по-малко - от кого.
Това каза пред БНР международният анализатор Мирослав Попов. По думите му на форума са обсъждани серия от фундаментални въпроси, за които още няма пълноценен отговор.
"Обществата - европейските и световните - се правят, че отговорите са намерени. Но те не са намерени на задоволително високо равнище", коментира той.
Още: Денков участва в Световния икономически форум: Кои са темите и останалите лидери?
Според него Световният икономически форум в Давос "търси да открие модела на нашия сват през 21 век": "Тук се сблъсква със серия от нерешими и неизяснени въпроси. Сред тях големият въпрос е за глобалното неравенство. Има и такива, за които не се говори, примерно - кое генерира свръх неравенството в нашия свят. Важно е и до какво води едно такова глобално социално неравенство, радикално неравенство".
По думите на анализатора политическите резултати от това са, че "от спечелените десетки милиарди се отделя част и за глобална пропаганда":
"Никога нашият свят не е имал такива мрежи за глобална пропаганда като сега - 20-те години на 21 век. Такова глобално интензивно промиване на мозъци, като че ли никога не е било възможно. Така голямата картина на света, с която разполагаме и на която вярваме, не е съвсем достоверна. Т.е. имаме един свят, който работи с много недостоверни представи за себе си и за близкото и далечно бъдеще".
Още: Световната икономика ще отслабне през 2024 г. заради геополитическите битки: Доклад от Давос
Мирослав Попов изказа мнение, че появата на една епидемия не е нещо случайно, а е функция от цялостното развитие на едно общество и на неговата здравна система, в това число и профилактиката:
"Вместо Давос да ни плаши с новата епидемия, би трябвало да се направят ясни анализи и разчети, кои са факторите за тези евентуални нови пандемии и как да им се противодейства. Ние сме заинтересовани човечеството да оцелява. До тази по-важна част разговорът не стига".
Още: Денков в Давос: Целта е България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.
Не е само плашене, а се цели нещо, смята той и добави, че "най-лесното е да видим зад това интересите на големите фармацевтични компании": "По-сериозната част от проблема е, че нашият свят трябва да надрасте представата, че можем да оцелеем поединично, което е философията на последните 40 години".