Днешното изказване на министър-председателя на Република Северна Македония за съжаление отново открито поставя под въпрос европейската перспектива на страната му. Това се посочва в позиция на Министерството на външните работи във връзка с думите на македонския премиер Християн Мицкоски, че ще работи само с редовно правителство на България и исканията му за допълнение на френското предложение.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Френското предложение няма да се предоговаря
Позицията на външно министерство е категорична, че на управляващите в Скопие би трябвало да е ясно, че опитите за лансиране на идеи за предоговаряне на вече поети международни ангажименти могат да доведат единствено до ново отдалечаване от старта на преговорите за членство в ЕС.
"Тази наша позиция няма да се промени независимо от това дали управлява служебно или редовно правителство. Припомняме, че в резултат на ненужни провокации и конфронтация със съседни държави, Северна Македония вече изгуби твърде много време в процеса на отваряне на присъединителни преговори", посочват от външното ни министерство.
От МВнР обръщат внимание на Скопие, че европейският консенсус от лятото на 2022 г. между 27-те държави-членки на ЕС и Северна Македония в пълнота очертава всички стъпки за постигане на действителен напредък в процеса на европейска интеграция на последната.ОЩЕ: България и Македония през 2022 година: Гаранция - Франция
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Служебното правителство е легитимно
От МВнР подчертават още, че служебното правителство на България е легитимно и което има всички прерогативи за управлението на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
"То остава отворено за диалог със Северна Македония, като същевременно подчертаваме, че, независимо дали воден със служебно или с редовно българско правителство, диалогът не включва предоговаряне на вече поети ангажименти от Скопие", посочват още от министерството. ОЩЕ: Какво подписахме със Северна Македония?
Пълния текст на позицията четете ТУК.
Френското предложение
Така нареченото френско предложение бе прието преди две години по време на френското председателство. Като резултат от него на 17 юли 2022 г. се подписа двустранен протокол, който всъщност ще е част от преговорните документи на Северна Македония за ЕС.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Именно там фигурира условието за вписването на българите в конституцията на Северна Македония. Нещо, което не се е случило и до момента. ОЩЕ: Нито дума за френското предложение: Силяновска се срещна с посланика на Франция (СНИМКА)