Редица западни държави продължават да не забелязват пагубното влияние от едностранните рестрикции върху спазването на човешките права, независимо от пандемията. Те се опитват да се възползват от нея за оказване на натиск върху неудобните правителства, заяви руският външен министър Сергей Лавров по време на 46-та сесия на Съвета на ООН по правата на човека, цитиран от ТАСС.
В подобни действия прозира не само политизиране на хуманитарните въпроси, но и стремеж пандемията да бъде използвана като наказание на неудобните правителства.
Министърът изрази съжаление, че въпреки пандемията и очевидната необходимост от консолидиране на усилията, „някои западни колеги, както и преди, не възнамеряват да преразгледат своята егоистична линия да се откажат от силовия си подход, нелегитимните методи на шантаж и оказване на натиск“.
Игнорират се призивите на генералния секретар на ООН и на върховния комисар на ООН по човешките права да бъдат преустановени едностранните санкции по отношение доставката на продоволствия, медикаменти и оборудване, необходими за борбата с вируса, както и съответните финансови транзакции.
Лавров припомни инициативата на президента Владимир Путин за създаване на зелени коридори в международната търговия, които да бъдат освободени от санкции и други изкуствени бариери.
Пандемията от коронавирус нанесе огромни щети на социално-икономическите основи на държавите и на правата на гражданите, като е застрашено правото им на живот.
Спадът на световната икономика доведе до значителен ръст на безработицата и засили липсата на социална защита.
Увеличава се разликата в развитието на отделните държави и региони. Нараства неравенството и вътре в отделните държави, включително в тези, които са част от така наречения „златен милиард“.
„Ние трябва да съсредоточим вниманието си именно върху тези проблеми и да търсим заедно път за тяхното решаване, като задействаме потенциала на Съвета на ООН по правата на човека“, заяви Сергей Лавров.