Напълно във възможностите на украинските дронове е да преодолеят разстоянието до Червения площад в центъра на Москва в Деня на победата, 9 май.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Това заяви украинският предприемач Володимир Яценко, който по-рано този месец обяви награда от 20 милиона гривни (980 000 лв.) на разработчика на дрон, чийто БЛА успее да кацне в самото сърце на руската столица в деня на очаквания парад. В интервю за "Фокус" Яценко споделя, че е наясно, че това може да стане само със съдействие и на военните затова предложението му бе наградата да се раздели справедливо между създателя на дрона и военните оператори, които ще го направляват. Впрочем от момента на обявяването на наградата досега тя е набъбнала с 214,5 хил. гривни, тъй като много други желаещи са превели в организирания фонд. Това са били обикновени украинци като най-често са били превеждани малки суми от по 50 гривни, но в крайна сметка за няколко седмици се е събрала много голяма сума.
Според Яценко състезанието е заинтересувало много украински производители на БЛА, макар той да отказа да назове броя на тези, които вече са готови да участват. В същото време предприемачът подчертава, че дори руските разработчици на дронове искат да се състезават заради предложената награда.
ОЩЕ: Вместо дронове му поръчали вибратори: Украинци хакнаха акаунта на руски доброволец
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
„Общата сума на наградния фонд е значителна и има отзвук дори сред руските авиомоделисти. За тях разстоянието до Червения площад може да е по-малко, но пък рискът да попаднат във Федералната служба за сигурност (ФСБ) е доста по-голям”, казва Яценко.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
По думите му е напълно във възможностите на украинските дронове да преодолеят разстоянието до центъра на Москва, тъй като това не е технически трудна задача, а е повече въпрос на прецизност.
ОЩЕ: Дрон със 17 килограма експлозив падна в Подмосковието (СНИМКИ)
Основната цел на производителите днес е точността на техните устройства - плюс-минус 10 метра при разстояние от 500 километра, пише изданието. Това е необходимо, за да се поразят военни цели, без да се повреди гражданската инфраструктура и без да пострадат цивилни. "Въоръжените сили на Украйна, за разлика от агресора, не могат да рискуват евентуално заради грешки да поразят граждански обекти. Не можем да си позволим да ударим детски градини или болници", заяви Яценко.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
ОЩЕ: Москва затваря Червения площад за посетители
Неслучайно руските власти усилиха защитата на Москва. По нареждане на Кремъл бяха поставени системи за ПВО "Панцир-С1" на покривите на редица административни сгради в Москва, а също и при летище Астафиево. Според говорителя на Военновъздушните сили на Украйна Юрий Игнат обаче тези действия на Кремъл са слабо ефективни срещу дроновете и е крайно съмненително, че ще осигурят наистина някаква защита, а вероятно целта им е по-скоро да впечатлят местната общественост.