Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Френската ядрена индустрия страда от остър недостиг на работници

29 ноември 2022, 11:28 часа • 1353 прочитания

Френският енергиен гигант EDF търси да наеме ново поколение заварчици, монтажници на тръби и производители на котли, които да ремонтират остарелите му ядрени реактори и да построят още такива.

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

Огромният проблем е, че във Франция липсват такива квалифицирани работници. Недостигът е толкова силен, че компанията трябва да наема около 100 такива работници от САЩ и Канада. Поради този и други проблеми, EDF има репутация на фирма със закъснения и превишаване на разходите при изграждане на атомни електроцентрали, предаде Ройтерс, цитирана от БГНЕС.

Гигантът е в процес на пълна национализация и се надпреварва с времето, за да осигури пълния капацитет на ядрената си флотилия в разгара на зимата. През тази година производството на електроенергия вече е спаднало до 30-годишно дъно поради рекорден брой прекъсвания. Според прогнозите по-ниското производство през тази година ще намали основните приходи на компанията за 2022 г. с 32 млрд. евро, което ще застраши финансовата ѝ стабилност.

ОЩЕ: EК планира промени в данъчното облагане на предприятията в ЕС 

Още: "Без храна, вода и не ни пускат до тоалетна": Полша задържа с часове самолет с 236 руснаци на борда (СНИМКИ)

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Тъй като EDF е задължена да изгради поне шест реактора от ново поколение през следващите 25 години с обща инвестиция от около 52 млрд. евро, компанията спешно увеличава броя на служителите си в цяла Франция.

Миналия месец EDF съфинансира откриването на център за обучение на заварчици в Нормандия – „Haute Ecole de formation en soudage“ (Hefais), в който тази година ще се обучават около 40 студенти, а от 2023 г. се очаква броят им да нарасне до 200.

Това обаче е само капка в морето. Според изчисленията на EDF френската ядрена индустрия трябва да наема между 10 000 и 15 000 работници годишно през следващите седем години.

Само EDF трябва да намери 3 000 нови работници годишно за този период, което се равнява на 15% от работната сила, заета в момента в нейните ядрени централи. Тя иска да наеме 1000 заварчици до 2030 г., което е два пъти повече от броя на заетите в момента.

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)

"Това са доста амбициозни цели", каза Клеман Буйо, мениджър за Франция в консултантската компания в областта на енергетиката EnAppSys. Според него мащабът на плановете на страната за нови реактори може да превърне набирането на подходяща работна ръка в предизвикателство. "От 70-те години на миналия век не сме имали подобен тласък на строителство в ядрената енергетика."

Франция, подобно на други западни страни, отдавна страда от несъответствие между търсените и предлаганите умения. Въпреки сравнително високата безработица, френските производствени, строителни, инженерни и ИТ индустрии съобщават, че не могат да намерят необходимите им работници.

ОЩЕ: Франция спешно търси 15 000 фармацевти 

Причините за това варират от образователната система, която не е толкова фокусирана върху практическите умения, до възприемането на промишлеността като "мръсна" и задънена улица за кариера.

Заради предизвикателствата на работата един стандартен заварчик се нуждае от до три години допълнително обучение, за да работи в ядрения сектор, твърдят заети в бранша. "За да бъдеш много добър заварчик, трябва да се родиш такъв. Тези хора работят с разтопен метал при 1500 градуса по Целзий и понякога трябва да работят с главата надолу", казва един от заварчиците в ядрената индустрия. "Започвате с 500 бъдещи заварчици, а пет години по-късно може да имате само петима, които са в състояние да се справят."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес