Строителството на газопровода „Северен поток-2“ противоречи на европейските интереси, пише в. „Файненшъл таймс“, цитиран от БГНЕС.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Реализирането на проекта ще излезе около 21 млрд. долара. Целта е да се осигури доставката на природен газ директно на германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки Украйна и Полша. Но вестникът отбелязва, че този проект няма никакъв икономически смисъл, а от гледна точка на ЕС и никакъв стратегически смисъл.
Газопроводът няма да доставя допълнително количество газ, а само ще стане алтернативно трасе на това, което минава пред Украйна, което и сега работи с половината от капацитета си.
Модернизацията на газопроводите през Украйна, построени още в съветската епоха, ще излезе много по-евтино.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Съдейки по всичко, истинската цел на Русия е чрез „Северен поток-2“ да лиши Украйна от доходи от трафик на руски газ през нейната територия. Макар Киев и да се отказа от множество търговски сделки с русия, преориентирайки се към Запада, Украйна няма никакви причини да се отказва от доходите и влиянието, което ѝ предоставя транспортирането на руски газ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
„Файненшъл таймс“ отбелязва, че представители на украинските власти посочват, че възможността за нанасяне на щети на газопроводите, които остават основен източник за доходи за Русия, е предотвратила пълномащабно нахлуване в Украйна след анексирането на Крим от русия и започването на бойни действия в Източна Украйна.
Но, продължава вестникът, предлагайки на Германия по-евтин природен газ, Москва успя да притегли на своя страна част от германския политически и бизнес елит.
В същото време този проект противоречи на стратегията на ЕС за диверсификация на доставките на природен газ, намаляване на зависимостта от доставки от Русияи създаването на единен европейски енергиен пазар.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Берлин не е длъжен да позволява на Москва да го използва по такъв начин, отбелязва „Файненшъл таймс“. Да, проблемите в коалиционното правителство на германия като че ли принуждават канцлера Ангела Меркел да подкрепя „Северен поток-2“. Но в такъв случай ЕС е длъжен да намери способ да блокира проекта, тъй като той противоречи на всички стратегически цели на енергийната политика на Брюксел, пише „Файненшъл таймс“.