Обширна дискусия за обвързването на принципите на правовата държава с европейското финансиране се проведе в Европейския парламент в понеделник. Тя предхождаше дискусията по проекторезолюцията за върховенството на закона в България.
Новият механизъм, който обсъждат евродепутатите, трябва да обвърже европейския бюджет със спазването на основните принципи в ЕС. Идеята е да се разреши на Еврокомисията да спира финансирането на държави, които допускат тежки нарушения на върховенството на закона. В този смисъл е твърде показателно, че България става първата държава, която ще бъде подложена на обсъждане веднага след този дебат и ще послужи като пример какви нарушения трябва да се санкционират в ЕС.
Мнозинството от изказващите се отбелязаха, че за всички държави-членки трябва да важат едни и същи правила.
"Правовата държава се използва като инструмент, когато е удобно. Във Франция има нарушаване на човешките права и демокрацията, но за това не се говори. Турция нарушава човешките права, но получава пари от ЕС", заяви Николаус Фест, депутат от Група „Идентичност и демокрация“. "Механизмът е една лъжа, става въпрос за инструмент за натиск върху страни като Унгария и Полша", каза още той.
Според независимия Милан Урик идеята за обвързване на финансирането с правовата държава е с цел да се накажат държавите, които с.не искат да приемат мигранти и не се подчиняват сляпо на правилата на ЕС. "В Словакия сме имали тоталитаризъм и е недопустимо да се налагат такива безсмислени мерки", заяви той.
Според Пауло Рангел, група на Европейската народна партия (Християндемократи), за европейските държави, които не получават пари, трябва да има санкции. Само така според него механизмът ще се приложи към всички държави, а не само към бедните.
Анна-Юлия Донат от групата Renew Europe (Обнови Европа) заяви, че не трябва да се идентифицира унгарският народ с Орбан, защото от санкции ще пострадат граждани и предприемачи.
Филип де Ман от групата "Идентичност и демокрация" заяви, че Европейският съюз има проблем. "Той е като Съветския съюз, мек вариант на диктатурата", каза той.
Подобно мнение изрази и Дориен Роокмакер от независимите. Според нея обсъжданият механизъм ще се превърне в ябълката на раздора. "Не бива да се забравя, че Европейският съюз като цяло не е много демократичен", добави тя.
Българският евродепутат Емил Радев посочи, че отстояването на върховенството на закона означава да не се поддържа всяко едно нарушаване.
Евродепутатите посочиха и натиска върху журналисти и съдебна власт в някои страни-членки.
Комисар Вера Йоурова подчерта, че ще се води диалог със страните-членки, дори с тези, които имат недоброжелателни реакции по механизма. Тя посочи още, че ще бъдат предложени мерки за защита на свободните и честни избори, защото това е основно право на европейските граждани.
На обвиненията в тоталитаризъм отговори и Майкъл Рот, германски държавен секретар по въпросите на ЕС: "Трудно ми е да намеря думи, като слушам как някои евродепутати сравняват ЕС с комунизма. Ние не сме само пазар, имаме и общи ценности", посочи той.
В сряда предложението трябва да бъде гласувано.