Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС очаква от страните членки да намалят драстично нивата на фини прахови частици до 2030 г.

18 юли 2017, 15:50 часа • 1765 прочитания

На 17 юли Европейският съвет (EС) е ратифицирал поправките към Протокола от Гьотеборг. С това Съвета се ангажира да намали в драстични стойности основните замърсители на въздуха.

В поправките на документа вече има текстове, които принуждават отделните страни да въвеждат национални цели, свързани с намаляване на вредните емисии в атмосферата до 2030 г. Основният фокус на протокола от Гьотеборг обаче лежи върху трансграничното замърсяване на въздуха.

Сега с новите поправки за първи път в списъка на замърсителите са включени и фините прахови частици. Европейският съвет очаква до 2020 г. те да намалеят с 22%, а до 2030 с 49%.

Actualno.com припомня, че Конвенцията за трансграничното замърсяване на въздуха на далечни разстояния („Конвенцията за ТЗВДР“) е основната международна рамка за сътрудничеството и мерките за ограничаване и постепенно намаляване и предотвратяване на замърсяването на въздуха. 51 държави от Икономическата комисия за Европа на ООН (ИКЕООН) са страни по конвенцията, в т.ч. държавите — членки на ЕС, Канада, САЩ и няколко страни от Централна Азия.

След подписването на Конвенцията за ТЗВДР през 1979 г., нейният обхват беше разширен с 8 специални протокола, включително Протокола от 1999 г. за намаляване на подкиселяването, еутрофикацията и тропосферния озон. Този протокол, известен още като Протокола от Гьотеборг, бе одобрен от Съвета от името на ЕС през юни 2003 г. Той беше транспониран в правото на ЕС най-вече посредством директивите от 2001 г. за НТЕ и за намаляване на емисиите от големи горивни инсталации.

През 2012 г. протоколът беше изменен, като бяха добавени две нови приложения. Промените са насочени към увеличаване на усилията за постигане на целите за дългосрочна защита на човешкото здраве и околната среда.

Предложеното изменение на Протокола от 1999 г. предвижда нови национални ангажименти за намаляване на емисиите за периода след 2020 г. В него са включени четири въздушни замърсителя — сярата (главно серния диоксид), азотните оксиди, амонякът и летливите органични съединения (ЛОС), различни от метан, както и праховите частици.

По-специално, изменението включва:

- Намаляване на емисиите на индустриални сажди;

- Актуализиране на нормите за допустими емисии, посочени в приложението към протокола;

- Нови стандарти за съдържанието на неметанови ЛОС в продуктите;

То допълва и задължението за докладване на емисии на замърсители на въздуха.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес