Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС обмисля нов пакет санкции срещу Русия, опитва да блокира 5,3 милиарда долара

01 ноември 2023, 01:16 часа • 20467 прочитания

Европейският съюз обсъжда приемането на 12-ти пакет санкции срещу Русия. Целта им е да блокират 5,3 милиарда долара в търговията, съобщи Bloomberg. Новият пакет ще включва ограничения върху износа на "машини за заваряване, химикали и други технологии, използвани за военни цели".

Освен това се обсъждат „забрани за софтуерни лицензи и ограничения върху вноса на малък брой обработени метали и алуминиеви продукти, строителни елементи, стоки, свързани с транспорта, и диаманти“. Една от основните цели на предложения пакет е способността на Русия да заобикаля съществуващите санкции, като прави бизнес чрез трети страни.

Още: Още: "Кинжал" в гърба - Европа не санкционира фирми, снабдяващи руското военно производство (СНИМКИ)

Въпреки забраната за износа им в Русия, произведената от Запада технология продължава да се използва в производството на руско военно оборудване, като често стига до руски или ирански заводи през съседни страни като Киргизстан или Турция.

Новите ограничения ще опитат да запушат и пропуските в правоприлагането, свързани с незаконния транзит на руски петрол. В момента има ограничение от 60 долара за барел за търговия с руски петрол, но Москва намира начини да заобиколи и това. Министерството на финансите на САЩ наложи целенасочени санкции на компании, уловени да нарушават тази горна граница на цените, но предложеният пакет от санкции показва, че има още работа за вършене. Общо предложеният пакет ще добави повече от 100 лица и почти 50 образувания към списъка със санкции.

Още: Заради войната: Вече половината руснаци не могат да покриват ежедневните си разходи

Предишният кръг от санкции на ЕС беше обявен през юни 2023 г. и също имаше за цел да заобиколи съществуващите санкции. По-специално, той се съсредоточи върху увеличаването на ограниченията върху транзита на стоки, които могат да бъдат използвани от военно-промишления комплекс на Русия, особено на стоки и технологии с двойна употреба.

Пакетите от санкции изискват единодушно гласуване от държавите-членки на ЕС, за да бъдат приети. Унгарският външен министър Петер Сиярто каза на 28 октомври, че Будапеща ще наложи вето на всички бъдещи пакети от санкции, ако включват газовия, петролния и ядрения сектор на руската икономика. Унгария е отправяла подобни заплахи и в миналото, но в крайна сметка досега подкрепи всичките единадесет от предишните пакети от санкции.

Още: Москва някак се измъква: Европарламентът обсъжда ефекта от санкциите на ЕС срещу Русия

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес