Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британски журналист разкри план на Европа за мироопазващ контингент в Украйна

20 февруари 2025, 12:02 часа • 829 прочитания

Журналистът Лариса Браун, която е автор, военен кореспондент и анализатор за британското издание The Times, разкри плана на западните съюзници на Киев за създаване на мироопазващ контингент при евентуално сключване на примирие. Тя се позовава на неназовани западни служители, които наричат проекта сили за "успокояване" на Украйна. Разкритието идва след две проведени срещи на няколко евролидери във Франция, организирани от президента Еманюел Макрон, като във втората онлайн се включи и българският премиер: Росен Желязков пред евролидерите: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие.

Какво съдържа планът?

Планът за мироопазващите сили, цитиран от Браун, включва:

  • По-малко от 30 000 военнослужещи под европейско командване, разположени в ключови градове, пристанища и обекти от критичната национална инфраструктура в Украйна. Те няма да бъдат в източната част на страната.
  • Техническо наблюдение на границата, включващо самолети за разузнаване, наблюдение, събиране на разузнавателна информация, сателити в космоса и безпилотни летателни апарати, които да осигурят „пълна картина на случващото се“.
  • Защита на въздушното пространство, разрешаване отново на търговските полети и възможност за „наблюдение и сваляне на атаки“.
  • Предпазен механизъм ще бъдат американски самолети, базирани в Румъния и Полша, готови да реагират при необходимост. Плюс по-големи сухопътни сили на източната граница, готови да се придвижат бързо.

Ето какво са се разбрали европейските лидери според The Washington Post: Чрез разполагането на войски в Украйна: Европа търси място на масата за преговори.

Снимка: Getty Images

Миротворците в Украйна: неяснота

Съюзниците обсъждат изпращане на миротворци в Украйна като гаранция за сигурност при сключване на евентуално примирие между Киев и Москва и изтегляне на американската подкрепа. САЩ вече обявиха, че не искат да участват в мироопазващ контингент с американски военни, но президентът Доналд Тръмп заяви, че би подкрепил такова европейско усилие.

Полският премиер Доналд Туск не иска Полша да изпраща военни в мироопазващ контингент в Украйна при сключване на примирие - нещо, което френският президент британският премиер Киър Стармър е склонен да направи. Условието на Стармър е обаче да има мироопазващи сили и от САЩ, или поне някаква подкрепа от Вашингтон. Швеция не изключва възможността да изпрати свои военни като миротворци в Украйна.

Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна

Макрон заговори как френски военни на украинска земя няма да има в зона на конфликт, но допусна възможността за инструктури и експерти извън зона на конфликт, които да успокоят украинците. Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че решение за миротворци в Украйна ще има едва когато бъде постигнато споразумение за примирие.

В България темата също попадна под светлините на прожекторите. Президентът Румен Радев поиска твърд ангажимент от правителството и парламента, че български военни няма да се изпращат в Украйна. От коалицията бързо увериха, че такъв ход няма да бъде предприет: Ще изпращаме ли български войници в Украйна? Желязков разкри позицията на кабинета.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес