Кметът на Барселона Ада Колау потвърди при посещение на спасителния кораб "Open Arms", че Общинският съвет на Барселона ще се яви като частен обвинител по делото срещу бившия министър на вътрешните работи на Италия Матео Салвини, съобщава "Евронюз" според БГНЕС.
Салвини е изправен пред съдебен процес за предполагаеми престъпления от отвличане на хора и фалшифициране на документи, след като през август 2019 г. отказа влизане в пристанището на Лампедуза на испанския спасителен кораб "Open Arms" със 163 души на борда. Съдията е приел обвиненията на 18 граждански страни, които се явяват по делото, сред които 7 имигранти, пътували на кораба.
През 2019 г. Общинският съвет на Барселона имаше споразумение с неправителствената организация, с което ѝ дари близо половин милион евро (почти 35% от общия проект, според съвета). Град Барселона награди НПО със златен медал за граждански заслуги. Поради тази причина "Общинският съвет може да поиска от Салвини патримониалните щети, причинени от блокадата на кораба", освен това, той трябва да компенсира щетите, причинени на имиджа на града от обвиненията, които бившият министър на вътрешните работи направи тогава.
"По това време искаха да ни глобят милион евро, както испанското, така и италианското правителство, а сега виждате, на всички е ясно, че това беше измама, че сме жертви на злоупотреба с власт. И тези хора, които се нуждаеха от незабавна помощ, бяха лишени от свобода, според международните конвенции", обясни Оскар Кемпс, директор на неправителствената организация, който е убеден, че спазва изцяло тези конвенции, както и морското право.
През 21-те дни, през които корабът остана във водата, без да може да акостира, 14 души скочиха зад борда, опитвайки се да стигнат до сушата. Малко след това прокурорът на Агридженто разреши акостирането. Тогава прокурорът описа ситуацията като "голям физически и психически дискомфорт, дълбок психологически дисбаланс и изключително високо емоционално напрежение, което би могло да предизвика трудно контролируеми реакции, от които освен това опитът да се стигне до острова чрез плуване беше само прелюдия".
Не за първи път политикът от Северната лига е изправен пред процес от този тип. На 3 октомври 2020 г. Салвини се яви пред съд, този път в Катания, обвинен, че не позволява пребиваването на сушата на 131 души, спасени от кораб на италианския флот.
От неправителствената организация смятат, че италианският политик е блокирал входа на кораба за изборни цели. Адвокатът на Салвини, от своя страна поддържа тезата, която вече беше защитена и потвърдена в предходния процес, че решението е взето изцяло от правителството. В допълнение, той потвърждава, че "Open Arms" е имал много други алтернативи, които е отхвърлил и че след като е спасил пасажерите в либийски и малтийски води и е кораб с испански флаг, Италия не е държавата, която трябва да посочи безопасно пристанище.
На 9 януари се проведе предварителното изслушване на процеса. По искане на защитата, магистратите решиха да отложи провеждането на изслушването до 20 март 2021 г., след което ще се знае дали политикът трябва да седне на подсъдимата скамейка.
Изслушването на се проведе в бункера на затвора „Учардоне“ в Палермо, в Сицилия. Интересното е, че на същото това място се провежда макропроцесът, в който през 80-те години бяха съдени 474 обвиняеми. Процес, проведен от съдии Джовани Фалконе и Паоло Борселино, убити от Коза Ностра през 1992 г.
Хронология на събитията, в които е обвинен Салвини
През август 2019 г. Салвини, тогава министър на вътрешните работи на Италия, отказа за слизането на остров Лампедуза на около 160 мигранти, спасени в морето от кораба на неправителствената организация „Spanish Open Arms“ за 21 дни. В крайна сметка, само по-малко от 90 останаха на борда след частични евакуации по медицински причини и скачането на няколко десетки от тях в морето в резултат на отчаяние.
Само през последните три дни, когато корабът е закотвен само на 800 метра от пристанището на Лампедуза, почти десет мигранти скачат зад борда и стигат до пристанището или са спасени.
Първото предложение от испанското правителство да отвори пристанище за тези мигранти дойде след 17-дневна одисея, но "Open Arms" отказа да отплава за пристанищата Алхесирас и Махон. Мадрид изпрати кораба "Audaz" на испанския флот, който да поеме мигрантите и да придружи "Open Arms" до пристанището на Майорка.
През нощта на 20 август прокуратурата в Италия позволи на 83-та имигранти, останали на борда, да слязат в Лампедуза и сложи край на одисеята. Прокурорът от Агридженто взе решение, след като се качи на испанския кораб, придружен от няколко лекари, за да провери статуса на мигрантите и ситуацията на борда.