За близо 50% от фирмите в България 2018-та е била неуспешна, показва проучване на БСК за изтичащата 2018 година през погледа на бизнеса. И по отношение на състоянието на фирмите, спрямо миналогодишното изследване, е установено отстъпление. 49% от анкетираните отчитат застой в развитието си, съобщи председателят ан БСК Радосвет Радев, представяйки резултатите от бизнес анкета сред 740 компании.
58% от анкетираните смятат, че корупцията е нараснала, а според 49% се увеличава престъпността. Независимо от манифестираните намерения на изпълнителната власт да намалява регулаторната тежест, 58% от анкетираните я намират за увеличена, в сравнение с 2017 г. Продължава да е нисък деът на смятащите, че достъпът до правосъдие се е подобрил.
Категорично неодобрение срещат сред деловите среди вдиганетона максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. (64% от фирмите изразяват неодобнение), административното повишаване на минималната работна заплата (81% неодобнение), мярката за въвеждане на квоти за наемане на хора с увреждания (77% неодобнение). 76% от анкетираните не одобряват промените в наредбата закасовите апарати, а всеки трети има притеснения, че няма да успее да отговори на изискванията й. Според експертите на БСК притеснителен факт е, че голяма часто то анкетираните не са наясно с необходимите действия, които трябва да предприемат във връзка с прилагането на тази наредба.
Негативно отношение е регистрирано по отношение на обществените поръки - тенденциозни условия, поставянеи в документацията за определен кандидат, необективно оценяване, бюрокрация, подмяна на подизпълнители, забавяне на плащания и пр. са част от причините две трети отфирмите въобще да не проявяват интерес към обществени поръчки, съобщи още Радев. 34% от фирмите, участвали в проучването посочват, че са ставали свидетели на некоректни или незаконни практики при провеждане на обществени поръчки.
Според дадените от бизнеса оценки на институциите омбудсманът и президетската институция се представят най-добре, от от тях здависи най-малко, тъй като бизнес средата се регулира от изпълнителната власт, съобщи още шефът на БСК. С най-ниско одобрение са парламентът, КЕВР КФН - това са рекордьорите по неодобрение от страна на бизнеса.
За изтичащата 2018 г. около 30% предприемачите са посочили, че имат ръст на обемите на произвоство, други около 40% отбелязват спад. Според Радосвет Радев причината е в затруднения с набирането на работна ръка и също цените на енергоносителите.
Според очакванията на бизнеса за 2019 г. една трета от фирмите очакват ръст на икономиката. Оптимистите намаляват с 5%, в сравнение с 2017 г. Отстъпва оптимизмът, с който е посрещната изтичащата 2018 г., коментира Радосвет Радев.