В днешните си изказвания пред парламента, икономическият министър Драгомир Стойнев и финансовият министър Петър Чобанов подкрепиха налагането на данък от 20% върху приходите на ВЕИ централите. Този данък беше одобрен на първо четене от Парламентарната бюджетна комисия.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Според Стойнев в този данък няма нищо притеснително, тъй като 20% такса върху приходите означава разход за самите компании, а това им намалява корпоративния данък. Освен това преди половин месец Европейската комисия е дала насоки за развитието на ВЕИ сектора, в които се казва, че инвестициите и разходите за инвестиции във фотоволтаици са намалели предвид пренасочването на средства към други технологични решения за сектора. Чобанов пък е доволен, че ще бъдат увеличени приходите в държавния бюджет.
Вчера Българската фотоволтаична асоциация (БФА) разпространи съобщение по повод одобрения на първо четене от Бюджетната комисия данък, в което определят решението за дискриминационно и непрозрачно. Според асоциацията то противоречи на Конституцията, Европейските директиви, Насоките на Европейската комисия към държавите членки, пренебрегва препоръките от доклада на Европейската банка за възстановяване и развитие, която само преди седмица понижи инвестиционния рейтинг на България заради действия на правителството, ограничаващи производителите от ВЕИ.
Начинът на приемане на решението (ако бъде прието и от Парламента) е идентичен с този, по който през септември 2012 г. беше взето решението за налагане на "цена за достъп" на ВЕИ производителите, но е в още по-голяма степен дискриминационно и незаконно. Сегашните управляващи тогава бяха категорично против такъв подход, а сега действат по същия начин, казват от БФА.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество