Икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев заяви, че е хубаво, че ще има категорична заявка на правителството, че ще поиска конвергентен доклад за влизане в Еврозоната от страна на Европейската комисия. Оттук нататък въпросът е дали ще получим обективна оценка отвън. Дяволът е в детайтелите и този доклад ще ни оцени през май или юни за април месец. Важно е какво ще стане през следващите два месеца и дали конвергентният доклад ще е положителен или не. Всичко зависи от това какъв бюджет за 2025 година ще се приеме, коментира Ганев в студиото на БНТ. Още: Теменужка Петкова: Очакваме да влезем в Еврозоната на 1 януари 2026 г.
ЕК ще ни каже ли заветното "Да" за Еврозоната?
Още: "Демократична България": Правителството веднага да поиска конвергентен доклад за еврото
Той смята, че от следващия месец инфлацията ни ще остане 2.6% и можем да влезем дори с пункт за референтната стойност за положителна оценка на конвергентния доклад.
Петър Ганев заяви още, че фискално-структурният план дава червени лампи, защото показва дефицит от 3% и показва, че можем да стигнем нива на дълг от около 45%. Имаме да решаваме доста проблеми дали ще влезем в Еврозоната или не, но с този огромен ръст на разходите в бюджета, трябва да бъде преразгледан още сега - разходи за персонал, за издръжка и всички харчове, които ни водят до разпределение от 45%, посочи Петър Ганев.
Той е на мнение, че трябва да се овладеят разходите и държавата да бъде по-консервативна, за да може да пожъне успехи и в европейските институции.
Според Ганев това, което правят другите държави е, че правят шашми, за да свалят инфлацията, а ние правим шашми, за да я вдигнем с ДДС-то за ресторантьорите и с ДДС-то за хляба.
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Михаил Кръстев от Съюза за стопанска инициатива (ССИ) добави, че искането на доклада не е положителната оценка, а истинската оценка е дали ще сме готови да приемем еврото като национакна европейска валута. Това, което е нужно в момента, е стабилна фискална политика и фискална стабилност, заяви Кръстев и напомни, че от 2018 г. не сме покривали критерия за финансова и фискална стабилност.
Кръстев е на мнение, че политиците не са си взели поука как да управляват публичните финанси. Дали ще получим положителна оценка от ЕК и от Европейската централна банка, е под въпрос и можем само да стискаме палци, че икономиката в момента няма да се забърза и засили, за да ни вкара в неизпълнение на критериите, коментира Михаил Кръстев.
Той е на мнение, че това, което може да се случи с бюджета за 2025 г. и да ни провали за Еврозоната, ще е вакханалията на народните представители и доколко ще раздуят приходите в бюджета. Кръстев също се съгласи с колегата си Петър Ганев, за да се потърси в бюджета орязване на разходите, за да не се получи изкривяване на приходите.
Припомняме, че след като излязоха данните на Евростат и съгласно тези данни България покрива и последния критерий за членство в еврозоната - а именно критерият за ценова стабилност, каза министърът на финансите Теменужка Петкова в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Това на практика ни дава основание днес да вземем решение, с което да отправим искане до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на България, допълни тя.
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Премиерът Росен Желязков също информира министрите за данните на Евростат, според които България покрива и последния критерии за членство в Еврозоната - за ценова стабилност. По-рано стана ясно, че според данните на Евростат инфлацията в България е на ръба да покрие изискванията за въвеждането на еврото. Референтната стойност, с която трябва да сравняваме инфлацията у нас, е 2,53%, а поскъпването в България е 2,6 на сто.
Така математически инфлацията у нас надвишава изискването на Евросъюза само с 0,07 на сто. Доколко това отклонение е допустимо или пък не - последната дума ще имат Европейската комисия и ЕЦБ. На практика, често се прилага закръгляване в полза на кандидатстващата държава.
Ценовата стабилност или инфлацията, беше последният от числовите критерии за членство в еврозоната, който България не изпълняваше до януари тази година.
Още: Икономист настоя бързо да поискаме конвергентен доклад за Еврозоната