Производствените цени в промишлеността, които могат да се приемат за ранен измерител на инфлацията, продължават да растат с бързи темпове. Общият индекс на цените на производител у нас нараства с 40.2% на годишна база през месец април, сочат данните на Националния статистически институт. Темпът на растеж се засилва спрямо предходния месец март, когато годишното увеличение възлизаше на 36.1%.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Най-голям принос в нарастването на общия индекс има увеличението на цените при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с – скок от цели 93.7% на годишна база. В преработващата промишленост увеличението достига 24.9%, докато в добивната промишленост нарастването е 22.2%.
В преработващата промишленост значително повишение е отчетено при: производството на химични продукти - с 34.4%, производството на основни метали - с 30.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 29.8%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 27.1%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 23.4%, производството на хранителни продукти - с 22.3%.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
На месечна база общият индекс на цените на производител през април 2022 г. се увеличава с 3.3%. Повишение е регистрирано в добивната промишленост - с 6.4%, при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5.2%, и в преработващата промишленост - с 2.3%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
По-високи цени на производител в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на хранителни продукти - с 5.3%, производството на основни метали - с 5.0%, обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 4.7%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 3.1%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през април 2022 г. нараства с 49.8% в сравнение със същия месец на 2021 година. Ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 90.5%, в преработващата промишленост - с 28.1%, и в добивната промишленост - с 23.0%.
Спрямо април 2021 г. съществено увеличение на цените в преработващата промишленост е отчетено при: производството на химични продукти - с 51.8%, производството на основни метали - с 45.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 41.4%.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през април 2022 г. се увеличава с 4.1% спрямо предходния месец. Повишение е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5.7%, в добивната промишленост - с 4.6%, и в преработващата промишленост - с 2.7%.
По-голямо увеличение на цените на производител в преработващата промишленост е отчетено при: производството на основни метали - със 7.2%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 4.2%, производството на хранителни продукти - с 4.0%. Намаление се наблюдава при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0.2%.
Индексът на цените на производител на международния пазар през април 2022 г. се увеличава с 1.9% спрямо предходния месец, а спрямо съответния месец на 2021 г. увеличението е с 25.8%.